GATES TH661105G1 Thermostat
Compatible with CITROËN C4 II (NC_) , CITROËN DS3 (SA_) , CITROËN DS4 (NX_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 25
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN TH661105G1
Make GATES
EAN 5400608501216
  • High-quality thermostat for precise temperature control
  • Maintains optimal engine operating temperature
  • Ensures efficient coolant circulation
  • Helps prevent engine overheating
  • Contributes to fuel efficiency
  • Reliable performance in all conditions
  • Designed for durability and long service life
  • Direct fit for specified applications
Housing type
with housing
Additional article/Additional information
with gaskets
Material
Plastic
Opening temperature
+105
  • CITROËN
    • C4 II (NC_)
      • 1.6 VTi 120 (NC5FS0, NC5FS9) (88kW/120PS)
      • 1.6 VTi 120 LPG (NC5FS0) (88kW/120PS)
    • DS3 (SA_)
      • 1.6 Racing (149kW/203PS)
      • 1.6 Racing (152kW/207PS)
      • 1.6 THP 155 (115kW/156PS)
    • DS4 (NX_)
      • 1.6 VTi 120 (88kW/120PS)
      • 1.6 THP 165 (121kW/165PS)
    • C4 I (LC_)
      • 1.6 VTi 120 (88kW/120PS)
    • C4 Coupe (LA_)
      • 1.6 VTi 120 (88kW/120PS)
    • C4 GRAND PICASSO I (UA_)
      • 1.6 VTi 120 (88kW/120PS)
    • C4 PICASSO I Lielas ietilpības automobilis (UD_)
      • 1.6 VTi 120 (88kW/120PS)
    • C4 GRAND PICASSO II (DA_, DE_)
      • 1.6 VTi 120 (88kW/120PS)
    • C4 PICASSO II
      • 1.6 VTi 120 (88kW/120PS)
    • DS3 Kabriolets
      • 1.6 THP 150 (110kW/150PS)
    • C4 PICASSO II Van (DD_)
      • VTi 120 (DD5FS0) (88kW/120PS)
  • PEUGEOT
    • 207 CC (WD_)
      • 1.6 16V (88kW/120PS)
    • 207 (WA_, WC_)
      • 1.6 16V VTi (88kW/120PS)
    • 308 I (4A_, 4C_)
      • 1.6 16V (88kW/120PS)
    • 207 SW (WK_)
      • 1.6 16V (88kW/120PS)
    • 3008 I Lielas ietilpības automobilis (0U_)
      • 1.6 THP (110kW/150PS)
      • 1.6 THP (115kW/156PS)
      • 1.6 THP (120kW/163PS)
      • 1.6 Turbo (121kW/165PS)
    • 208 I (CA_, CC_)
      • 1.6 GTi (147kW/200PS)