GATES TH611105G1 Thermostat
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN TH611105G1
Make GATES
EAN 5400608214963
  • Maintains optimal engine operating temperature
  • Regulates coolant flow for efficient performance
  • Durable construction for long-lasting reliability
  • Helps improve fuel efficiency
  • Reduces harmful emissions
  • Designed for a precise fit and function
  • High-quality materials for demanding conditions
Housing type
with housing
Operating mode
electrical control
Additional article/Additional information
with gaskets
Opening temperature
+105
  • OPEL
    • ASTRA J Sports Tourer (P10)
      • 1.6 (35) (85kW/116PS)
      • 1.6 Turbo (35) (132kW/180PS)
    • ASTRA J GTC
      • 1.6 Turbo (08) (132kW/180PS)
      • 1.8 (08) (103kW/140PS)
    • ZAFIRA TOURER C (P12)
      • 1.8 (75) (103kW/140PS)
      • 1.8 (75) (85kW/115PS)
      • 1.6 CNG (75) (110kW/150PS)
    • INSIGNIA A (G09)
      • 1.6 (68) (85kW/116PS)
      • 1.8 (68) (103kW/140PS)
    • INSIGNIA A Sedans (G09)
      • 1.6 (69) (85kW/116PS)
      • 1.8 (69) (103kW/140PS)
    • INSIGNIA A Sports Tourer (G09)
      • 1.6 (35) (85kW/116PS)
      • 1.8 (35) (103kW/140PS)
    • ASTRA J (P10)
      • 1.6 (68) (85kW/115PS)
      • 1.6 Turbo (68) (132kW/180PS)
      • 1.6 Turbo 4x4 (68) (132kW/180PS)
    • MOKKA / MOKKA X (J13)
      • 1.6 (_76) (85kW/116PS)
    • ASTRA J Sedans
      • 1.6 Turbo (69) (132kW/180PS)
      • 1.6 (69) (85kW/116PS)
  • CHEVROLET
    • ORLANDO (J309)
      • 1.8 (104kW/141PS)
      • 1.8 LPG (104kW/141PS)
    • CRUZE (J300)
      • 1.6 (91kW/124PS)
      • 1.6 (80kW/109PS)
      • 1.6 (83kW/113PS)
      • 1.8 (104kW/141PS)
      • 1.6 (86kW/117PS)
    • AVEO Hečbeka virsbūve (T300)
      • 1.6 (85kW/116PS)
    • CRUZE Hečbeka virsbūve (J305)
      • 1.8 (104kW/141PS)
      • 1.6 (91kW/124PS)
      • 1.8 LPG (104kW/141PS)
      • 1.6 (86kW/117PS)
    • AVEO Sedans (T300)
      • 1.6 (85kW/116PS)
    • AVEO / KALOS Sedans (T250, T255)
      • 1.4 (69kW/94PS)
      • 1.4 (74kW/101PS)
    • AVEO / KALOS Hečbeka virsbūve (T250, T255)
      • 1.4 (74kW/101PS)
      • 1.4 16V (69kW/94PS)
    • CRUZE Station Wagon (J308)
      • 1.6 (91kW/124PS)
      • 1.8 (104kW/141PS)
      • 1.6 (86kW/117PS)
    • TRAX
      • 1.6 (85kW/116PS)
      • 1.8 (103kW/140PS)
      • 1.8 AWD (103kW/140PS)