GATES TH531105G1 Thermostat
Compatible with CITROËN DS3 (SA_) , MINI MINI (R56) , MINI MINI Coupe (R58) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN TH531105G1
Make GATES
EAN 5400608199635
  • Regulates engine coolant flow for optimal temperature
  • Prevents overheating and undercooling
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Ensures efficient fuel economy
  • Helps maintain emissions control standards
  • Designed for reliable operation
  • High-quality materials for demanding conditions
  • Meets or exceeds OE specifications
Housing type
with housing
Operating mode
electrical control
Additional article/Additional information
with gaskets
Material
Plastic
Opening temperature
+105
  • CITROËN
    • DS3 (SA_)
      • 1.6 Racing (149kW/203PS)
      • 1.6 Racing (152kW/207PS)
      • 1.6 THP 150 (110kW/150PS)
      • 1.6 THP 155 (115kW/156PS)
    • C4 I (LC_)
      • 1.6 VTi 120 (88kW/120PS)
      • 1.6 THP 150 (110kW/150PS)
      • 1.6 THP 140 (103kW/140PS)
    • C4 Coupe (LA_)
      • 1.6 THP 150 (110kW/150PS)
    • C4 GRAND PICASSO I (UA_)
      • 1.6 16V (103kW/140PS)
      • 1.6 16V (110kW/150PS)
    • C4 PICASSO I Lielas ietilpības automobilis (UD_)
      • 1.6 THP 140 (103kW/140PS)
      • 1.6 16V (110kW/150PS)
    • DS3 Kabriolets
      • 1.6 THP 155 (115kW/156PS)
      • 1.6 THP 150 (110kW/150PS)
  • MINI
    • MINI (R56)
      • Cooper (85kW/115PS)
      • Cooper S (120kW/163PS)
      • Cooper (88kW/120PS)
      • Cooper S (128kW/174PS)
      • One (70kW/95PS)
      • One (55kW/75PS)
      • John Cooper Works (155kW/211PS)
      • One (55kW/75PS)
      • One (72kW/98PS)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • John Cooper Works GP (160kW/218PS)
      • Cooper S John Cooper Works (141kW/192PS)
    • MINI Coupe (R58)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • Cooper (85kW/115PS)
    • MINI Roadster (R59)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • Cooper (85kW/115PS)
    • MINI Kabriolets (R57)
      • Cooper (85kW/116PS)
      • Cooper (88kW/120PS)
      • Cooper S (128kW/174PS)
      • One (72kW/98PS)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • Cooper S (141kW/192PS)
    • MINI COUNTRYMAN (R60)
      • Cooper (85kW/115PS)
      • One (72kW/98PS)
      • Cooper (90kW/122PS)
    • MINI CLUBMAN (R55)
      • Cooper (85kW/115PS)
      • Cooper S (120kW/163PS)
      • Cooper S (128kW/174PS)
      • Cooper (88kW/120PS)
      • One (72kW/98PS)
      • Cooper (90kW/122PS)
      • One (70kW/95PS)
    • MINI PACEMAN (R61)
      • Cooper (90kW/122PS)
  • PEUGEOT
    • 207 (WA_, WC_)
      • 1.6 16V Turbo (110kW/150PS)
      • 1.6 16V RC (128kW/174PS)
      • 1.6 16V Turbo (115kW/156PS)
    • 207 CC (WD_)
      • 1.6 16V Turbo (110kW/150PS)
      • 1.6 16V Turbo (115kW/156PS)
    • 308 I (4A_, 4C_)
      • 1.6 16V (88kW/120PS)
      • 1.6 16V (110kW/150PS)
      • 1.6 16V (128kW/174PS)
      • 1.6 16V (103kW/140PS)
      • 1.6 THP 16V (115kW/156PS)
    • 308 SW I (4E_, 4H_)
      • 1.6 16V (110kW/150PS)
      • 1.6 16V (128kW/174PS)
      • 1.6 16V (103kW/140PS)
      • 1.6 THP 16V (115kW/156PS)
    • 308 CC (4B_)
      • 1.6 16V (110kW/150PS)
      • 1.6 16V (115kW/156PS)
      • 1.6 16V (103kW/140PS)
    • 3008 I Lielas ietilpības automobilis (0U_)
      • 1.6 THP (110kW/150PS)
      • 1.6 THP (115kW/156PS)
    • 207 SW (WK_)
      • 1.6 16V RC (128kW/174PS)
      • 1.6 16V Turbo (110kW/150PS)
    • 5008 (0U_, 0E_)
      • 1.6 16V (115kW/156PS)
    • RCZ
      • 1.6 16V (115kW/156PS)