GATES TH509103G1 Thermostat
inc. VAT 21%
In stock 62
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN TH509103G1
Make GATES
EAN 5414465720406
  • Maintains optimal engine operating temperature
  • Regulates coolant flow for efficient performance
  • Helps prevent overheating and excessive wear
  • Designed for reliable and consistent function
  • Built to meet or exceed OE specifications
  • Durable construction for long service life
  • Ensures efficient fuel economy
  • Critical component for cooling system health
Housing type
with housing
Operating mode
electrical control
Additional article/Additional information
with gaskets
Material
Plastic
Opening temperature
103
  • OPEL
    • ASTRA J Sports Tourer (P10)
      • 1.4 Turbo (35) (88kW/120PS)
      • 1.4 Turbo (35) (103kW/140PS)
      • 1.4 LPG (35) (103kW/140PS)
    • ASTRA J (P10)
      • 1.4 Turbo (68) (88kW/120PS)
      • 1.4 LPG (68) (103kW/140PS)
      • 1.4 Turbo (68) (103kW/140PS)
    • MERIVA B Lielas ietilpības automobilis (S10)
      • 1.4 LPG (75) (88kW/120PS)
      • 1.4 (75) (88kW/120PS)
      • 1.4 (75) (103kW/140PS)
    • INSIGNIA A (G09)
      • 1.4 (68) (103kW/140PS)
      • 1.4 LPG (68) (103kW/140PS)
    • INSIGNIA A Sedans (G09)
      • 1.4 (69) (103kW/140PS)
      • 1.4 LPG (69) (103kW/140PS)
    • ASTRA J GTC
      • 1.4 (08) (88kW/120PS)
      • 1.4 Turbo (08) (103kW/140PS)
    • ZAFIRA TOURER C (P12)
      • 1.4 (75) (88kW/120PS)
      • 1.4 (75) (103kW/140PS)
      • 1.4 LPG (75) (103kW/140PS)
    • INSIGNIA A Sports Tourer (G09)
      • 1.4 (35) (103kW/140PS)
      • 1.4 LPG (35) (103kW/140PS)
    • MOKKA / MOKKA X (J13)
      • 1.4 (_76) (103kW/140PS)
      • 1.4 4x4 (_76) (103kW/140PS)
      • 1.4 LPG (_76) (103kW/140PS)
    • ASTRA J Sedans
      • 1.4 Turbo (69) (103kW/140PS)
      • 1.4 Turbo (69) (88kW/120PS)
      • 1.4 LPG (69) (103kW/140PS)
    • CORSA D (S07)
      • 1.4 (L08, L68) (88kW/120PS)
    • CASCADA (W13)
      • 1.4 (67) (88kW/120PS)
      • 1.4 Turbo (67) (103kW/140PS)
    • CORSA E (X15)
      • 1.4 Turbo (08, 68) (74kW/101PS)
      • 1.4 Turbo (08, 68) (110kW/150PS)
    • ADAM (M13)
      • 1.4 S (110kW/150PS)
  • CHEVROLET
    • AVEO Hečbeka virsbūve (T300)
      • 1.4 Turbo (103kW/140PS)
    • CRUZE (J300)
      • 1.4 (103kW/140PS)
    • CRUZE Station Wagon (J308)
      • 1.4 (103kW/140PS)
    • CRUZE Hečbeka virsbūve (J305)
      • 1.4 (103kW/140PS)
    • ORLANDO (J309)
      • 1.4 (103kW/140PS)
    • TRAX
      • 1.4 AWD (103kW/140PS)
      • 1.4 (103kW/140PS)
      • 1.4 LPG (103kW/140PS)