GATES Thermostat TH15192G1
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN TH15192G1
Make GATES
EAN 5414465157394
  • Brand: GATES
  • Part Code: TH15192G1
  • Type: Thermostat
  • Function: Regulates engine coolant temperature
  • Ensures optimal engine performance and efficiency
Housing type
with housing
Additional article/Additional information
with gaskets
Opening temperature
92
  • OPEL
    • KADETT E Hečbeka virsbūve (T85)
      • 1.8 i (C08, C48, D08, D48) (66kW/90PS)
    • KADETT E (T85)
      • 1.8 i (C19, D19) (66kW/90PS)
    • KADETT E Universālis (T85)
      • 1.8 i (C15, C35, D15, D35) (66kW/90PS)
    • ASCONA C (J82)
      • 2.0 i (F11, M11, F68, M68) (74kW/100PS)
      • 2.0 i (F11, M11, F68, M68) (85kW/115PS)
      • 2.0 i GT (F11, M11, F68, M68) (95kW/130PS)
      • 2.0 i Cat (F11, M11, F68, M68) (85kW/116PS)
    • ASCONA C Hečbeka virsbūve (J82)
      • 2.0 i (F68, M68) (85kW/115PS)
      • 2.0 i GT (F68, M68) (95kW/130PS)
      • 2.0 i Cat (F68, M68) (85kW/116PS)
    • VECTRA A (J89)
      • 1.8 S (F19, M19) (65kW/88PS)
      • 1.8 S 4x4 (F19, M19) (65kW/88PS)
      • 2.0 (F19, M19) (74kW/100PS)
      • 2.0 i (F19, M19) (85kW/115PS)
      • 2.0 i 4x4 (F19, M19) (85kW/115PS)
      • 2.0 i (F19, M19) (95kW/129PS)
      • 2.0 i 4x4 (F19, M19) (95kW/129PS)
      • 1.8 i Cat (F19, M19) (66kW/90PS)
      • 1.8 S (F19, M19) (66kW/90PS)
      • 2.0 i Cat (F19, M19) (85kW/116PS)
      • 2.0 i Cat 4x4 (F19, M19) (85kW/116PS)
    • VECTRA A Hečbeka virsbūve (J89)
      • 1.8 S (F68, M68) (65kW/88PS)
      • 2.0 (F68, M68) (74kW/100PS)
      • 2.0 i GT (F68, M68) (95kW/129PS)
      • 1.8 i Cat (F68, M68) (66kW/90PS)
      • 1.8 i (F68, M68) (66kW/90PS)
    • OMEGA A (V87)
      • 1.8 N (F19, M19, N19) (60kW/82PS)
      • 1.8 (F19, M19, N19) (65kW/88PS)
      • 1.8 S (F19, M19, N19) (66kW/90PS)
      • 1.8 (F19, M19, N19) (85kW/115PS)
      • 2.0 (F19, M19, N19) (90kW/122PS)
      • 2.0 (F19, M19, N19) (74kW/100PS)
      • 2.0 (F19, M19, N19) (73kW/99PS)
      • 2.0 i (F19, M19, N19) (85kW/115PS)
      • 1.8 N (F19, M19, N19) (63kW/86PS)
    • OMEGA A Universālis (V87)
      • 1.8 N (F35, M35) (60kW/82PS)
      • 1.8 (F35, M35) (65kW/88PS)
      • 1.8 S (F35, M35) (66kW/90PS)
      • 1.8 (F35, M35) (85kW/115PS)
      • 2.0 (F35, M35) (90kW/122PS)
      • 2.0 (F35, M35) (74kW/100PS)
      • 2.0 i (F35, M35) (73kW/99PS)
      • 2.0 i (F35, M35) (85kW/115PS)
      • 2.0 (F35, M35) (85kW/116PS)
      • 1.8 N (F35, M35) (63kW/86PS)
    • CALIBRA A (C89)
      • 2.0 i (M07) (85kW/115PS)
      • 2.0 i 4x4 (M07) (85kW/115PS)
    • FRONTERA A Sport (U92)
      • 2.0 i (52SUD2, 55SUD2) (85kW/115PS)
    • OMEGA B (V94)
      • 2.0 (F69, M69, P69) (85kW/116PS)
      • 2.0 (F69, M69, P69) (85kW/115PS)
    • OMEGA B Universālis (V94)
      • 2.0 (F35, M35, P35) (85kW/116PS)
    • VECTRA B Hečbeka virsbūve (J96)
      • 1.6 i (F68) (55kW/75PS)
      • 1.6 i (F68) (55kW/75PS)
      • 2.0 i (F68) (82kW/112PS)
    • VECTRA B (J96)
      • 1.6 i (F19) (55kW/75PS)
      • 1.6 i (F19) (55kW/75PS)
      • 2.0 i (F19) (82kW/112PS)
    • VECTRA B Universālis (J96)
      • 1.6 i (F35) (55kW/75PS)
      • 1.6 i (F35) (55kW/75PS)
      • 2.0 i (F35) (82kW/112PS)
    • MONTEREY B (M98)
      • 3.5 V6 24V (UBS26D, UBS26G) (158kW/215PS)
    • FRONTERA B (U99)
      • 3.2 i (6B1VF, 6B1_6) (151kW/205PS)