GATES Water Pump + Timing Belt Kit KP15491XS
Compatible with AUDI A3 (8L1) , SKODA OCTAVIA I (1U2) , VW GOLF IV (1J1) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN KP15491XS
Make GATES
EAN 5414465011672
  • Includes water pump and timing belt
  • Ensures precise engine timing
  • Maintains optimal coolant circulation
  • High-quality components from GATES
  • Designed for reliable engine performance
  • Helps prevent engine damage
  • Direct fit for specified applications
  • Kit for comprehensive maintenance
Additional article/Additional information
with water pump
  • AUDI
    • A3 (8L1)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 1.8 T quattro (132kW/180PS)
      • S3 quattro (154kW/210PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
    • TT (8N3)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
      • 1.8 T quattro (132kW/180PS)
      • 1.8 T quattro (165kW/224PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
    • TT Roadster (8N9)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
      • 1.8 T quattro (132kW/180PS)
      • 1.8 T quattro (165kW/224PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
  • SKODA
    • OCTAVIA I (1U2)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
    • OCTAVIA I Combi (1U5)
      • 1.8 20V (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
  • VW
    • GOLF IV (1J1)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 1.8 4motion (92kW/125PS)
      • 1.8 T GTI (132kW/180PS)
    • SHARAN (7M8, 7M9, 7M6)
      • 1.8 T 20V (110kW/150PS)
    • BORA I (1J2)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 4motion (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
    • NEW BEETLE (9C1, 1C1)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
    • BORA Variant (1J6)
      • 1.8 4motion (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
    • GOLF IV Variant (1J5)
      • 1.8 4motion (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
  • SEAT
    • ALHAMBRA (7V8, 7V9)
      • 1.8 T 20V (110kW/150PS)
    • TOLEDO II (1M2)
      • 1.8 20V (92kW/125PS)
      • 1.8 20VT (132kW/180PS)
    • LEON (1M1)
      • 1.8 20V (92kW/125PS)
      • 1.8 20V T (132kW/180PS)
      • 1.8 20V T 4 (132kW/180PS)