GATES K226PK1183 V-Ribbed Belt Kit
Compatible with VOLVO V60 I (155) , VOLVO V70 III (135) , VOLVO XC60 I SUV (156) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 36
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN K226PK1183
Make GATES
EAN 5400608499025
  • Complete V-ribbed belt kit for essential engine accessories.
  • Ensures reliable power transmission to alternator, power steering, and A/C.
  • Durable construction for resistance to heat, oil, and wear.
  • Designed for consistent performance and long service life.
  • Helps prevent belt slippage, noise, and accessory malfunction.
  • High-quality components from GATES.
  • Part number: K226PK1183.
  • VOLVO
    • V60 I (155)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D5 (165kW/224PS)
    • V70 III (135)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
    • XC60 I SUV (156)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
    • XC70 II (136)
      • D4 (133kW/181PS)
    • S80 II (124)
      • D4 (133kW/181PS)
    • S60 II (134)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D5 (165kW/224PS)
      • D4 Drive-E Polestar (147kW/200PS)
      • D5 Drive-E Polestar (171kW/232PS)
    • V40 Hečbeka virsbūve (525)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 Polestar (147kW/200PS)
    • XC90 II (256)
      • D5 AWD (165kW/224PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D5 AWD (173kW/235PS)
      • D5 Polestar AWD (177kW/240PS)
      • D5 DRIVe Polestar AWD (176kW/239PS)
    • V90 II Universālis (235)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D3 AWD (110kW/150PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D4 (120kW/163PS)
    • S90 II (234)
      • D5 AWD (173kW/235PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (120kW/163PS)
      • D4 Drive-E Polestar AWD (147kW/200PS)
    • XC60 II (246)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D5 AWD (173kW/235PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (120kW/163PS)
      • D4 Polestar AWD (147kW/200PS)
      • D4 Polestar (147kW/200PS)
    • XC40 (536)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D3 AWD (110kW/150PS)
      • D3 Polestar (118kW/160PS)
      • D3 Polestar AWD (118kW/160PS)
    • V60 II (225)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D3 AWD (110kW/150PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D4 Polestar (147kW/200PS)
    • V90 II Cross Country (236)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
    • V60 I Cross Country (157)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D5 (165kW/224PS)
    • V40 Cross Country (526)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 Polestar (147kW/200PS)
    • S60 II Cross Country (134)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
    • V60 II Cross Country (227)
      • D3 AWD (110kW/150PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)