GATES Belt Kit K016PK975
Complete belt kit for reliable engine performance. Ensures optimal power transmission and longevity.
inc. VAT 21%
In stock 11
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN K016PK975
Make GATES
EAN 5414465420993
  • Complete belt replacement kit
  • Ensures proper engine timing
  • Durable components for longevity
  • Designed for reliable power transmission
  • High-quality GATES manufacturing
  • Meets or exceeds OE specifications
  • Helps prevent engine damage from worn belts
  • FORD
    • FOCUS II Turnier (DA_, FFS, DS)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
    • C-MAX (DM2)
      • 1.6 TDCi (74kW/101PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
    • FOCUS C-MAX (DM2)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
    • FOCUS II Sedans (DB_, FCH, DH)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
    • FIESTA V (JH_, JD_)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
    • FUSION (JU_)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
    • FIESTA VI (CB1, CCN)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.4 TDCi (50kW/68PS)
      • 1.6 TDCi (55kW/75PS)
      • 1.6 TDCi (55kW/75PS)
    • FIESTA VI Van
      • 1.4 TDCi (50kW/68PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
    • FOCUS II Furgons/Universālis
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
  • CITROËN
    • C3 I (FC_, FN_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
      • 1.4 16V HDi (66kW/90PS)
      • 1.6 16V HDi (80kW/109PS)
      • 1.4 HDi (55kW/75PS)
    • C2 (JM_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
    • C3 Pluriel (HB_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
    • C4 I (LC_)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)
    • C4 Coupe (LA_)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)
    • C2 ENTERPRISE (JG_)
      • 1.4 HDi (51kW/69PS)
  • PEUGEOT
    • 307 (3A/C)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
      • 1.6 HDi 110 (80kW/109PS)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
    • 307 SW (3H)
      • 1.6 HDI 110 (80kW/109PS)
      • 1.6 HDI 90 (66kW/90PS)
    • 307 Break (3E)
      • 1.6 HDi 110 (80kW/109PS)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
    • 206 Hečbeka virsbūve (2A/C)
      • 1.6 HDi 110 (80kW/109PS)
    • 206 SW (2E/K)
      • 1.6 HDi 110 (80kW/109PS)
    • 1007 (KM_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
    • 206 CC (2D)
      • 1.6 HDi 110 (80kW/109PS)
  • MAZDA
    • 3 Sedans (BK)
      • 1.6 DI Turbo (BK12Y) (80kW/109PS)
    • 3 (BK)
      • 1.6 DI Turbo (80kW/109PS)
      • 1.6 MZ-CD (66kW/90PS)
    • 2 (DE_, DH_)
      • 1.4 MZR-CD (50kW/68PS)
      • 1.6 MZ-CD (66kW/90PS)
    • 3 (BL)
      • 1.6 MZ-CD (BL14) (80kW/109PS)
    • 3 Sedans (BL)
      • 1.6 MZR CD (BL12) (80kW/109PS)
  • VOLVO
    • S40 II (544)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
    • V50 (545)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
    • C30 (533)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
    • V70 III (135)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
    • S80 II (124)
      • 1.6 D DRIVe (80kW/109PS)
  • SUZUKI
    • SX4 (EY, GY)
      • 1.6 DDIS (RW416D) (66kW/90PS)