GATES K016PK1708 V-Ribbed Belt Kit
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN K016PK1708
Make GATES
EAN 5414465420924
  • Complete V-Ribbed Belt Kit for essential accessory drive.
  • Part Number: K016PK1708
  • Brand: GATES
  • Ensures reliable power transmission to alternator, power steering, and A/C.
  • Constructed with durable materials for extended service life.
  • Designed for precise fit and optimal tension.
  • Helps maintain proper function of vehicle accessories.
  • Recommended for regular maintenance replacement.
  • PEUGEOT
    • 607 (9D, 9U)
      • 2.2 16V (116kW/158PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
    • EXPERT (224_)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
    • 807 (EB_)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.2 (116kW/158PS)
    • EXPERT Furgons (222)
      • 2.0 (100kW/136PS)
    • 407 (6D_)
      • 1.8 (6D6FZB) (85kW/116PS)
    • 407 SW (6E_, 6D_)
      • 1.8 (85kW/116PS)
      • 2.2 (116kW/158PS)
    • 806 Van (AF_)
      • 2.0 (AFRFNC) (100kW/136PS)
  • LANCIA
    • ZETA (22_)
      • 2.0 16V (220AQ5, 220AQ4) (100kW/136PS)
    • PHEDRA (179_)
      • 2.0 (179AXA11, 179AXA1A) (100kW/136PS)
  • CITROËN
    • EVASION Lielas ietilpības automobilis (22, U6)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
    • JUMPY I (U6U_)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 i 16V (102kW/138PS)
    • JUMPY I Furgons (BS_, BT_, BY_, BZ_)
      • 2.0 i 16V (102kW/138PS)
    • C5 I (DC_)
      • 1.8 16V (DC6FZB, DC6FZE) (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (DCRFNC, DCRFNF) (100kW/136PS)
      • 2.0 16V HPi (DCRLZB) (103kW/140PS)
    • C5 I Break (DE_)
      • 2.0 16V (DERFNF, DERFNC, RERFNC) (100kW/136PS)
      • 2.0 16V HPi (DERLZB) (103kW/140PS)
      • 1.8 16V (DE6FZB, DE6FZE) (85kW/115PS)
    • C8 (EA_, EB_)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.2 (116kW/158PS)
    • C5 II (RC_)
      • 1.8 16V (RC6FZB) (85kW/116PS)
    • C5 II Break (RE_)
      • 1.8 16V (RE6FZB) (85kW/116PS)
    • JUMPY I Platforma/Šasija (BU_, BV_, BW_, BX_)
      • 2.0 (100kW/136PS)
    • C5 II Furgons/Universālis (RE_)
    • C8 Van (EA_, EB_)
      • 2.0 (EBRFNC, EBRFNE) (100kW/136PS)
      • 2.2 (EB3FZC) (116kW/158PS)
  • FIAT
    • ULYSSE (220_)
      • 2.0 16V (220AQ5) (100kW/136PS)
    • SCUDO Autobuss (220_)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
    • ULYSSE (179_)
      • 2.0 (179BXA11, 179BXA1A) (100kW/136PS)
    • SCUDO Furgons (220_)
      • 2.0 (100kW/136PS)