GATES Belt Tensioner Kit K016PK1573
inc. VAT 21%
In stock 14
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN K016PK1573
Make GATES
EAN 5400608049725
  • Complete kit for proper belt tensioning
  • Ensures optimal accessory drive function
  • Reduces belt noise and vibration
  • Prevents premature wear of belt and pulleys
  • Designed for reliable and long-lasting performance
  • High-quality components from GATES
  • Direct fit for specified applications
  • Helps maintain accessory component efficiency
  • AUDI
    • A4 B6 (8E2)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 1.8 T (140kW/190PS)
      • 1.8 T quattro (140kW/190PS)
    • A4 B6 Avant (8E5)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 1.8 T (140kW/190PS)
      • 1.8 T quattro (140kW/190PS)
    • A4 B6 Kabriolets (8H7)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
    • A4 B7 (8EC)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI quattro (147kW/200PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 TFSI (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI quattro (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
    • A4 B7 Avant (8ED)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
    • A6 C6 (4F2)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
    • A6 C6 Avant (4F5)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
    • A4 B7 Kabriolets (8HE)
      • 2.0 TFSI 16V (147kW/200PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
  • SEAT
    • EXEO (3R2)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
    • EXEO ST (3R5)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)