GATES K016PK1123 V-Ribbed Belt Kit
Compatible with PEUGEOT 307 (3A/C) , CITROËN C3 I (FC_, FN_) , PEUGEOT 307 SW (3H) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 15
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN K016PK1123
Make GATES
EAN 5414465566080
  • Includes all necessary components for a complete replacement.
  • Ensures optimal power transmission to engine accessories.
  • Designed for durability and long service life.
  • Meets or exceeds original equipment standards.
  • Helps maintain the function of alternator, power steering, and A/C.
  • Reduces risk of accessory drive system failure.
  • High-quality GATES manufacturing.
  • PEUGEOT
    • 307 (3A/C)
      • 1.6 16V (80kW/109PS)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.4 16V (65kW/88PS)
    • 307 SW (3H)
      • 1.6 16V (80kW/109PS)
      • 1.4 16V (65kW/88PS)
      • 1.4 (55kW/75PS)
    • 307 Break (3E)
      • 1.4 16V (65kW/88PS)
      • 1.6 16V (80kW/109PS)
      • 1.4 (55kW/75PS)
  • CITROËN
    • C3 I (FC_, FN_)
      • 1.1 i (44kW/60PS)
      • 1.4 i Bivalent (54kW/73PS)
      • 1.6 16V (80kW/109PS)
      • 1.4 i (54kW/73PS)
    • C3 Pluriel (HB_)
      • 1.6 (80kW/109PS)
    • C2 (JM_)
      • 1.1 (44kW/60PS)
      • 1.4 (54kW/73PS)
      • 1.6 (80kW/109PS)
    • C2 ENTERPRISE (JG_)
      • 1.1 (44kW/60PS)