GATES K016PK1090SF V-Ribbed Belt Kit
Compatible with CITROËN C3 I (FC_, FN_) , CITROËN C2 (JM_) , PEUGEOT 307 (3A/C) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 9
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN K016PK1090SF
Make GATES
EAN 5414465071447
  • Complete kit for V-ribbed belt replacement
  • Ensures proper function of accessories (alternator, power steering, A/C)
  • High-quality components from GATES
  • Designed for durability and long service life
  • Helps prevent accessory drive system failure
  • Contributes to smooth and quiet engine operation
  • Precise fitment for specified applications
  • CITROËN
    • C3 I (FC_, FN_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
      • 1.4 16V HDi (66kW/90PS)
      • 1.6 16V HDi (80kW/109PS)
      • 1.6 16V HDi (66kW/90PS)
      • 1.4 HDi (55kW/75PS)
    • C2 (JM_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
    • C3 Pluriel (HB_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
    • C4 I (LC_)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)
    • C4 Coupe (LA_)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)
    • C4 PICASSO I Lielas ietilpības automobilis (UD_)
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)
    • C4 GRAND PICASSO I (UA_)
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)
    • C4 I Sedans
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)
    • C2 ENTERPRISE (JG_)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
  • PEUGEOT
    • 307 (3A/C)
      • 1.6 HDi 110 (80kW/109PS)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
    • 307 SW (3H)
      • 1.6 HDI 110 (80kW/109PS)
      • 1.6 HDI 90 (66kW/90PS)
    • 307 Break (3E)
      • 1.6 HDi 110 (80kW/109PS)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
    • 206 CC (2D)
      • 1.6 HDi 110 (80kW/109PS)
    • 207 (WA_, WC_)
      • 1.6 HDi (66kW/90PS)
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
    • 207 CC (WD_)
      • 1.6 HDi (80kW/109PS)