GATES AVX13X1075HD V-Belt
inc. VAT 21%
In stock 42
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN AVX13X1075HD
Make GATES
EAN 5412571013016
  • Durable construction for extended lifespan
  • Resistant to heat, oil, and wear
  • Ensures efficient power transmission
  • Minimizes slippage and operational noise
  • Designed for reliable and consistent performance
  • High-quality materials and manufacturing
  • Suitable for various automotive and industrial applications
Cord rope material
PA (polyamide)
Belt material
Polychloroprene (Neoprene)
Color
black
Width [mm]
1:3
Length [mm]
1075
Outer length [mm]
1090
  • MERCEDES-BENZ
    • PAGODE (W113)
      • 280 SL (113.044) (125kW/170PS)
  • VOLVO
    • 240 (P242, P244)
      • 2.0 (66kW/90PS)
      • 2.1 (74kW/100PS)
      • 2.1 (79kW/107PS)
      • 2.1 Turbo (114kW/155PS)
      • 2.3 (81kW/110PS)
      • 2.3 (82kW/112PS)
      • 2.3 (83kW/113PS)
      • 2.3 (96kW/131PS)
      • 2.3 (100kW/136PS)
      • 2.3 (103kW/140PS)
      • 2.3 i Cat (85kW/115PS)
      • 2.0 (71kW/97PS)
      • 2.0 (76kW/103PS)
      • 2.3 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 (74kW/101PS)
    • 240 Kombi (P245)
      • 2.1 (74kW/100PS)
      • 2.1 (80kW/109PS)
      • 2.1 Turbo (114kW/155PS)
      • 2.3 (81kW/110PS)
      • 2.3 (82kW/112PS)
      • 2.3 (83kW/113PS)
      • 2.3 (96kW/131PS)
      • 2.3 i Cat (85kW/115PS)
      • 2.3 (100kW/136PS)
      • 2.0 (60kW/82PS)
      • 2.1 (71kW/97PS)
      • 2.0 (66kW/90PS)
      • 2.0 (76kW/103PS)
      • 2.1 (79kW/107PS)
      • 2.3 (85kW/115PS)
      • 2.3 Cat (100kW/136PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.3 (84kW/114PS)
      • 2.3 (96kW/131PS)
      • 2.3 Turbo (134kW/182PS)
      • 2.3 Turbo (127kW/173PS)
      • 2.3 (127kW/173PS)
    • 760 Kombi (704, 765)
      • 2.3 Turbo (134kW/182PS)
  • PORSCHE
    • 928
      • 4.5 (177kW/241PS)
      • 4.7 S (221kW/301PS)
      • 4.7 S (228kW/310PS)
      • 5.0 S, S4 (235kW/320PS)
      • 5.0 S4 Cat (235kW/320PS)
      • 3.6 Carrera RS (191kW/260PS)
  • JAGUAR
    • XJ
      • 12 5.3 (211kW/287PS)
      • 12 H.E. (217kW/295PS)
      • Sovereign V12 (194kW/264PS)
      • 12 5.3 (186kW/253PS)
      • 12 5.3 (187kW/254PS)
      • Sovereign V12 (197kW/268PS)
      • 12 5.3 (198kW/269PS)
    • XJ Coupe
      • 5.3 H.E. (194kW/264PS)
      • 5.3 (197kW/268PS)
      • 5.3 H.E. (217kW/295PS)
      • 5.3 (211kW/287PS)
      • 5.3 (202kW/275PS)
      • 5.3 (207kW/282PS)
    • XJSC Convertible (X27)
      • 5.3 H.E. (194kW/264PS)
      • 5.3 (197kW/268PS)
      • 5.3 H.E. (217kW/295PS)
      • 5.3 (211kW/287PS)
      • 5.3 (202kW/275PS)
      • 5.3 (207kW/282PS)
  • ROVER
    • 2000-3500 Hečbeka virsbūve (SD1)
      • 2600 S (93kW/126PS)
      • 2600 (99kW/135PS)
      • 2300 (92kW/125PS)
      • 2600 (95kW/129PS)
  • NISSAN
    • LAUREL (JC32)
      • 2.8 D (66kW/90PS)
    • PATROL III/2 Station Wagon (W260)
      • 2.8 TD (85kW/116PS)
    • PATROL GR IV (Y60, GR)
      • 2.8 TD (Y60A) (85kW/116PS)
    • PATROL GR V Wagon (Y61)
      • 2.8 TD (95kW/129PS)
    • PATROL III/2 Hardtop (K260)
      • 2.8 TD (85kW/116PS)
  • DAIMLER
      • Double Six / Vanden 5.3 (198kW/269PS)
      • Double Six / Vanden 5.3 (186kW/253PS)
      • Double Six 5.3 (211kW/287PS)
      • Double Six H.E. 5.3 (217kW/295PS)
      • Double Six 5.3 (194kW/264PS)
      • Double Six 5.3 (197kW/268PS)
  • TOYOTA
    • LAND CRUISER Pick-up (_J4_)
      • 4.2 (FJ45_P) (89kW/121PS)
    • LAND CRUISER Softtop (_J4_)
      • 4.2 4WD (FJ45_, FJ45R, FJ40_, FJ40R) (101kW/137PS)
  • FORD
    • TRANSIT Autobuss (E_ _)
      • 2.9 i (107kW/145PS)
  • TATA
    • SAFARI (42_FD)
      • 2.0 TDi 4x4 (64kW/87PS)