GATES 7PK1165SF V-Ribbed Belt
Compatible with NISSAN MICRA V (K14) , DACIA DUSTER (HM_) , RENAULT CAPTUR II (HF_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 309
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 7PK1165SF
Make GATES
EAN 5400608574425
  • OE-quality V-ribbed belt for reliable accessory drive performance.
  • Ensures efficient power transfer to alternator, power steering, and A/C.
  • Durable construction resists heat, wear, and contamination.
  • Designed for precise fit, reducing noise and vibration.
  • Long service life for dependable operation.
  • Manufactured by GATES, a trusted name in automotive belts.
  • Part number: 7PK1165SF
Cord rope material
PA (polyamide)
Belt material
EPDM (Ethylene Propylene Diene Rubber)
Color
black
Number of grooves
7
Width [mm]
24
Length [mm]
1165
  • NISSAN
    • MICRA V (K14)
      • 1.0 IG-T 100 (74kW/101PS)
      • 1.0 DIG-T 117 (86kW/117PS)
      • 1.0 IG-T (68kW/92PS)
    • TOWNSTAR EVALIA Lielas ietilpības automobilis (XFK)
      • 1.3 (96kW/131PS)
  • DACIA
    • DUSTER (HM_)
      • 1.3 TCe 130 (HMMF) (96kW/131PS)
      • 1.3 TCe 150 (HMM3) (110kW/150PS)
      • 1.3 TCe 130 4x4 (HMMF) (96kW/131PS)
      • 1.3 TCe 150 4x4 (HMM3) (110kW/150PS)
      • 1.0 TCe 100 (HMMT) (74kW/101PS)
      • 1.0 LPG (HMMT) (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 90 (67kW/91PS)
      • 1.0 TCe LPG (67kW/91PS)
    • SANDERO II
      • 1.0 TCe 100 (B8ML) (74kW/101PS)
      • 1.0 LPG (B8ML) (74kW/101PS)
    • LOGAN II
      • 1.0 TCe 100 (74kW/101PS)
      • 1.0 LPG (74kW/101PS)
    • LOGAN MCV II
      • 1.0 LPG (K8ML) (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 100 (74kW/101PS)
    • SANDERO III
      • 1.0 TCe 100 (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 100 ECO-G (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 90 (67kW/91PS)
      • 1.0 TCe LPG (67kW/91PS)
    • LOGAN III (3K_)
      • 1.0 TCe 90 (3KM6) (67kW/91PS)
    • JOGGER (RK_)
      • 1.0 TCe 100 ECO-G (RKMT) (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 90 ECO-G (RKMT) (67kW/91PS)
    • DUSTER (PYM_, PYN_)
      • 1.0 ECO G-100 (74kW/101PS)
  • RENAULT
    • CAPTUR II (HF_)
      • TCe 100 (HFMT) (74kW/101PS)
    • CLIO V (B7_)
      • 1.0 LPG (B7MT) (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 90 (B7MT) (67kW/91PS)
    • MEGANE IV Hečbeka virsbūve (B9A/M/N_)
      • 1.3 TCe 160 (B9NC) (116kW/158PS)
    • MEGANE IV Grandtour (K9A/M/N_)
      • 1.3 TCe 160 (K9NC) (116kW/158PS)