GATES 6PK1213XS V-Ribbed Belt
inc. VAT 21%
In stock 8
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 6PK1213XS
Make GATES
EAN 5400608169447
  • OE-quality V-ribbed belt for reliable accessory drive performance.
  • Engineered for superior strength and extended service life.
  • Resistant to heat, wear, and common contaminants.
  • Precise rib design for optimal pulley grip and minimal slippage.
  • Ensures consistent operation of alternator, power steering, and A/C.
  • Designed to withstand demanding engine conditions.
  • Contributes to smooth and efficient engine operation.
Cord rope material
Aramids
Belt material
EPDM (Ethylene Propylene Diene Rubber)
Color
black
Number of grooves
6
Width [mm]
2+1
Length [mm]
1213
  • RENAULT
    • ESPACE V (JR_)
      • 1.6 TCe 200 (147kW/200PS)
      • 1.8 TCe 225 (165kW/225PS)
    • TALISMAN (LP_)
      • 1.6 TCe 150 (110kW/150PS)
      • 1.6 TCe 200 (147kW/200PS)
      • 1.8 TCe 225 (LPM1) (165kW/224PS)
    • MEGANE IV Hečbeka virsbūve (B9A/M/N_)
      • 1.6 TCe 205 (B9MV) (151kW/205PS)
      • 1.6 TCe 165 (121kW/165PS)
      • 1.8 RS TCe 280 (B9M6) (205kW/279PS)
      • 1.8 RS 300 (B9M8) (221kW/300PS)
    • TALISMAN Grandtour (KP_)
      • 1.6 TCe 150 (110kW/150PS)
      • 1.6 TCe 200 (147kW/200PS)
      • 1.8 TCe 225 (KPM1) (165kW/224PS)
    • MEGANE IV Grandtour (K9A/M/N_)
      • 1.6 TCe 205 (151kW/205PS)
    • KADJAR (HA_, HL_)
      • 1.6 TCe 165 (HLMH) (120kW/163PS)