GATES 6DPK2184 V-Ribbed Belt
inc. VAT 21%
In stock 38
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 6DPK2184
Make GATES
EAN 5400608394740
  • OE-quality V-ribbed belt for reliable accessory drive performance.
  • Part number: 6DPK2184
  • Brand: GATES
  • Ensures proper function of alternator, power steering, and A/C.
  • Durable construction for extended service life.
  • Resistant to heat, oil, and wear.
  • Minimizes slippage and noise for smooth operation.
Cord rope material
Polyester
Belt material
EPDM (Ethylene Propylene Diene Rubber)
Color
black
Number of grooves
6
Width [mm]
2+1
Length [mm]
2184
  • LAND ROVER
    • RANGE ROVER EVOQUE (L538)
      • 2.0 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 4x4 (176kW/240PS)
      • 2.0 4x4 (213kW/290PS)
      • 2.0 4x4 (177kW/241PS)
    • DISCOVERY SPORT (L550)
      • 2.0 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 4x4 (213kW/290PS)
      • 2.0 Si4 FLEX 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 P200 MHEV 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 P250 MHEV 4x4 (184kW/250PS)
      • 2.0 P250 4x4 (183kW/249PS)
      • 2.0 P290 MHEV 4x4 (213kW/290PS)
      • 2.0 P200 FLEX MHEV 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 P200 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 Si4 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 P200 FLEX 4x4 (147kW/200PS)
    • RANGE ROVER EVOQUE Kabriolets (L538)
      • 2.0 4x4 (177kW/241PS)
      • 2.0 4x4 (177kW/241PS)
    • DISCOVERY SPORT VAN (L550)
      • Si4 4x4 (177kW/241PS)
      • Si4 4x4 (213kW/290PS)
      • Si4 4x4 (177kW/241PS)
    • RANGE ROVER EVOQUE VAN (L538)
      • Si4 4x4 (177kW/241PS)