FEBEST CHSHB-C100F Shock Absorber Dust Cover
Compatible with KIA SORENTO II (XM) , HYUNDAI SANTA FÉ II (CM) , OPEL ANTARA A (L07) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 16
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN CHSHB-C100F
Make FEBEST
EAN 4056111109657
  • Protects shock absorber from dust, dirt, and moisture
  • Helps prevent premature wear and corrosion
  • Ensures optimal suspension performance
  • Extends the lifespan of the shock absorber
  • Designed for a precise fit
  • Durable construction for long-lasting protection
  • Essential component for suspension maintenance
  • FEBEST quality and reliability
Installation side
Front axle
Height [mm]
230
  • KIA
    • SORENTO II (XM)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.0 CRDi 4WD (110kW/150PS)
      • 2.4 CVVT (128kW/174PS)
      • 2.4 CVVT 4WD (128kW/174PS)
      • 2.2 CRDi (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (145kW/197PS)
      • 2.4 CVVT (141kW/192PS)
      • 2.4 CVVT 4WD (141kW/192PS)
      • 2.4 GDI (141kW/192PS)
      • 2.4 GDI 4WD (141kW/192PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (147kW/200PS)
    • RIO III (UB)
      • 1.25 CVVT (63kW/86PS)
      • 1.4 CVVT (80kW/109PS)
      • 1.1 CRDi (55kW/75PS)
      • 1.4 CRDi (66kW/90PS)
      • 1.25 LPG (63kW/86PS)
      • 1.2 CVVT (62kW/84PS)
    • RIO III Sedans (UB)
      • 1.25 CVVT (63kW/86PS)
      • 1.4 CVVT (80kW/109PS)
    • SORENTO III (UM)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDI 4WD (145kW/197PS)
    • SORENTO II Furgons/apvidus automobilis (SUV) (XM)
      • CVVT (128kW/174PS)
      • CVVT 4WD (128kW/174PS)
      • CRDi (145kW/197PS)
      • CRDi 4WD (145kW/197PS)
  • HYUNDAI
    • SANTA FÉ II (CM)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.4 (128kW/174PS)
      • 2.0 CRDi 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.7 4x4 (125kW/170PS)
      • 2.7 (125kW/170PS)
      • 2.2 CRDi (102kW/139PS)
      • 2.2 CRDi 4x4 (102kW/139PS)
      • 2.2 CRDi (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi 4x4 (145kW/197PS)
      • 2.4 4x4 (128kW/174PS)
      • 2.0 CRDi 4x4 (135kW/184PS)
    • GRAND SANTA FÉ
      • 2.2 CRDi Visu riteņu piedziņa (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi Visu riteņu piedziņa (147kW/200PS)
    • ACCENT IV Sedans (RB)
      • 1.6 (91kW/123PS)
      • 1.6 CRDI (100kW/136PS)
    • SANTA FÉ III (DM, DMA)
      • 2.4 (141kW/192PS)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.2 CRDi (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (145kW/197PS)
      • 2.4 4WD (141kW/192PS)
      • 2.0 CRDi 4WD (110kW/150PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (147kW/200PS)
      • 2.4 GDI (138kW/188PS)
      • 2.4 GDI 4WD (138kW/188PS)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.0 CRDi (136kW/185PS)
    • SANTA FE IV (TM, TMA)
      • 2.0 CRDi (137kW/186PS)
      • 2.0 CRDi AWD (137kW/186PS)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDi AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 AWD (127kW/173PS)
      • 2.4 GDI AWD (136kW/185PS)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.0 CRDi AWD (110kW/150PS)
      • 2.4 GDI AWD (138kW/188PS)
    • SANTA FE IV Furgons/apvidus automobilis (SUV) (TM)
      • 2.2 CRDi AWD (147kW/200PS)
    • SANTA FÉ II Furgons/apvidus automobilis (SUV) (CM)
      • CRDi (145kW/197PS)
      • CRDi 4x4 (145kW/197PS)
    • SANTA FÉ III Furgons/apvidus automobilis (SUV) (DM)
      • CRDi 4x4 (145kW/197PS)
  • OPEL
    • ANTARA A (L07)
      • 2.4 (123kW/167PS)
      • 2.4 4x4 (123kW/167PS)
      • 2.2 CDTi (120kW/163PS)
      • 2.2 CDTi 4x4 (120kW/163PS)
      • 2.2 CDTi 4x4 (135kW/184PS)
      • 3.0 (190kW/258PS)
      • 2.4 (104kW/141PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.4 4x4 (103kW/140PS)
      • 3.2 V6 (167kW/227PS)
      • 2.0 CDTI (93kW/127PS)
      • 2.0 CDTI (93kW/127PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 LPG (103kW/140PS)
      • 2.4 LPG 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 CDTI (110kW/150PS)
      • 2.0 CDTI (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (125kW/170PS)
  • CHEVROLET
    • CAPTIVA (C100, C140)
      • 2.2 D (120kW/163PS)
      • 2.2 D 4WD (135kW/184PS)
      • 2.0 D 4WD (93kW/126PS)
      • 2.4 (123kW/167PS)
      • 2.4 4WD (123kW/167PS)
      • 3.0 4WD (190kW/258PS)
      • 2.2 D 4WD (120kW/163PS)
      • 2.4 (100kW/136PS)
      • 2.4 4WD (100kW/136PS)
      • 3.2 4WD (169kW/230PS)
      • 2.0 D 4WD (110kW/150PS)
      • 2.0 D (110kW/150PS)
      • 2.4 LPG (100kW/136PS)
      • 2.4 LPG 4WD (100kW/136PS)
      • 2.0 D (120kW/163PS)
      • 2.2 D (135kW/184PS)
    • CAPTIVA SPORT
      • 2.4 (100kW/136PS)
    • CAPTIVA Van (C100)
      • VCDi Visu riteņu piedziņa (110kW/150PS)