FEBEST 21665158FL Amortizators
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 21665158FL
Make FEBEST
EAN 4056111142340
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Engineered for optimal damping and ride comfort
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Helps maintain tire contact for improved handling
  • Reduces body roll and enhances stability
  • Restores original suspension feel and control
Installation side
Front axle on the left
Type of shock absorber
Gas pressure
Shock absorber construction
Shock absorber without integrated spring
Shock absorber construction
Shock absorber strut
Shock absorber system
Two pipes
Shock Absorber-Mounting Type
Upper pin
  • FORD
    • C-MAX II (DXA/CB7, DXA/CEU)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Flexifuel (88kW/120PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.6 LPG (88kW/120PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 1.6 LPG (86kW/117PS)
      • 1.6 Ti (88kW/120PS)
    • FOCUS III Sedans
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 Flexifuel (88kW/120PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Flexifuel (110kW/150PS)
      • 2.0 TDCi (110kW/150PS)
    • FOCUS III
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 Flexifuel (88kW/120PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.6 LPG (88kW/120PS)
      • 1.6 Flexifuel (110kW/150PS)
      • 1.6 TDCi ECOnetic (77kW/105PS)
      • 1.6 LPG (86kW/117PS)
      • 2.0 TDCi (110kW/150PS)
      • 2.0 TDCi ST (136kW/185PS)
      • 1.6 Ti (88kW/120PS)
    • FOCUS III Turnier
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 Flexifuel (88kW/120PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.6 LPG (88kW/120PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Flexifuel (110kW/150PS)
      • 1.6 LPG (86kW/117PS)
      • 2.0 TDCi (110kW/150PS)
      • 2.0 TDCi ST (136kW/185PS)
      • 1.6 Ti (88kW/120PS)
    • FOCUS I (DAW, DBW)
      • 1.6 16V (74kW/100PS)
      • 1.8 16V (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
      • 1.8 Turbo DI / TDDi (66kW/90PS)
      • 1.8 DI / TDDi (55kW/75PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • ST170 (127kW/173PS)
      • 1.8 TDCi (74kW/100PS)
      • RS (158kW/215PS)
      • 1.6 16V Flexifuel (75kW/102PS)
      • 1.8 16V BiFuel (85kW/115PS)
    • C-MAX (DM2)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 CNG (107kW/145PS)
      • 2.0 LPG (107kW/145PS)
      • 1.6 (85kW/116PS)
    • FOCUS C-MAX (DM2)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
    • FOCUS II Turnier (DA_, FFS, DS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.0 LPG (107kW/145PS)
      • 1.6 LPG (85kW/115PS)
    • FOCUS II Sedans (DB_, FCH, DH)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
    • FOCUS II Kabriolets
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
    • C-MAX II Van
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
    • FOCUS II Furgons/Universālis
      • 1.6 Ti-VCT (85kW/116PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)