FEBEST Hood Latch Cable 21101-CB8
This FEBEST hood latch cable is designed to ensure your vehicle's hood opens smoothly and reliably.
inc. VAT 21%
In stock 8
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 21101-CB8
Make FEBEST
EAN 4056111143880
  • Direct replacement for original hood latch cable
  • Ensures smooth and reliable hood opening
  • Constructed with durable materials for longevity
  • Designed for precise fitment
  • Helps prevent hood latch mechanism issues
  • Easy installation
  • FORD
    • C-MAX II (DXA/CB7, DXA/CEU)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Flexifuel (88kW/120PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.6 LPG (88kW/120PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 1.6 LPG (86kW/117PS)
      • 1.5 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.5 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.5 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.5 TDCi ECOnetic (77kW/105PS)
      • 1.5 TDCi (88kW/120PS)
      • 2.0 TDCi (110kW/150PS)
      • 2.0 TDCi (125kW/170PS)
      • 1.6 Ti (88kW/120PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/101PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
    • FOCUS III Sedans
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 Flexifuel (88kW/120PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Flexifuel (110kW/150PS)
      • 2.0 (110kW/150PS)
      • 1.5 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.5 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.5 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.5 TDCi (88kW/120PS)
      • 2.0 TDCi (110kW/150PS)
      • 1.0 EcoBoost (103kW/140PS)
    • FOCUS III
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 Flexifuel (88kW/120PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.6 LPG (88kW/120PS)
      • 1.6 Flexifuel (110kW/150PS)
      • 1.6 TDCi ECOnetic (77kW/105PS)
      • 2.0 ST (184kW/250PS)
      • 1.6 LPG (86kW/117PS)
      • 2.0 (110kW/150PS)
      • 1.5 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.5 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.5 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.5 TDCi (88kW/120PS)
      • 2.0 TDCi (110kW/150PS)
      • 2.0 TDCi ST (136kW/185PS)
      • 1.6 Ti (88kW/120PS)
      • 2.3 RS AWD (257kW/350PS)
      • 1.0 EcoBoost (103kW/140PS)
    • FOCUS III Turnier
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 Flexifuel (88kW/120PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.6 LPG (88kW/120PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Flexifuel (110kW/150PS)
      • 2.0 ST (184kW/250PS)
      • 1.6 LPG (86kW/117PS)
      • 1.5 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.5 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.5 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.5 TDCi (88kW/120PS)
      • 2.0 TDCi (110kW/150PS)
      • 2.0 TDCi ST (136kW/185PS)
      • 1.6 Ti (88kW/120PS)
      • 1.0 EcoBoost (103kW/140PS)
    • C-MAX II Van
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 1.5 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.5 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.5 TDCi (88kW/120PS)
      • 2.0 TDCi (110kW/150PS)
      • 2.0 TDCi (125kW/170PS)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
    • FOCUS III Furgons/Hečbeks
      • 1.5 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.5 TDCi (88kW/120PS)