FEBEST Hood Latch Cable - 17101-A8D3RH
Compatible with AUDI A8 D3 (4E2, 4E8) ,
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 17101-A8D3RH
Make FEBEST
EAN 4056111145402
  • Direct replacement for original hood latch cable
  • Ensures smooth and reliable hood opening
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Restores proper function to the hood release system
  • Designed to meet or exceed OEM specifications
  • Essential for vehicle maintenance access
  • Helps ensure hood is securely latched
  • Part number: 17101-A8D3RH
Length [mm]
1120
  • AUDI
    • A8 D3 (4E2, 4E8)
      • 4.2 quattro (246kW/335PS)
      • 3.7 quattro (206kW/280PS)
      • 4.0 TDI quattro (202kW/275PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 6.0 W12 quattro (331kW/450PS)
      • 3.0 TDI quattro (171kW/233PS)
      • 3.2 FSI (191kW/260PS)
      • 3.2 FSI quattro (191kW/260PS)
      • 4.2 TDI quattro (235kW/320PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • S8 quattro (331kW/450PS)
      • 4.2 TDI quattro (240kW/326PS)
      • 4.2 FSI quattro (257kW/350PS)
      • 2.8 FSI (154kW/210PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)