FEBEST 1211-EFAT Ball Joint Kit, Drive Shaft
Compatible with HYUNDAI SONATA III (Y-3) , KIA SOUL I (AM) , HYUNDAI LANTRA II (J-2) Show more info
This FEBEST 1211-EFAT kit provides essential components for your vehicle's drive shaft.
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1211-EFAT
Make FEBEST
EAN 4056111043562
  • Direct fit for your vehicle's drive shaft.
  • Includes all necessary components for replacement.
  • Ensures proper drive shaft function and stability.
  • Built with durable materials for longevity.
  • Designed to meet or exceed original equipment specifications.
  • Contributes to a smoother and safer driving experience.
Installation side
On the gearbox side
Installation side
Front axle
External engagement on the differential side
Internal gear differential (transmission connection)
Gasket diameter [mm]
4+1
Outer diameter [mm]
81
  • HYUNDAI
    • SONATA III (Y-3)
      • 2.0 i (77kW/105PS)
      • 2.0 i 16V (102kW/139PS)
      • 2.0 i 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 i (70kW/95PS)
    • LANTRA II (J-2)
      • 1.8 16V (94kW/128PS)
      • 2.0 16V (102kW/139PS)
    • COUPE I (RD)
      • 2.0 16V (102kW/139PS)
      • 1.6 16V (85kW/116PS)
      • 1.6 i 16V (84kW/114PS)
      • 2.0 16V (99kW/135PS)
    • SONATA IV (EF)
      • 2.5 V6 24V (118kW/160PS)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
      • 2.4 16V (105kW/143PS)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
      • 2.7 V6 (127kW/173PS)
      • 2.0 16V (106kW/144PS)
    • ELANTRA III (XD)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 1.8 (97kW/132PS)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.0 CRDi (83kW/113PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • ELANTRA III Sedans (XD)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 1.8 (97kW/132PS)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.0 CRDi (83kW/113PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 1.8 (79kW/107PS)
    • COUPE II (GK)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.7 V6 (123kW/167PS)
      • 2.0 GLS (105kW/143PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.6 16V (79kW/107PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.7 V6 (121kW/165PS)
    • ELANTRA IV Sedans (HD)
      • 2.0 CVVT (103kW/140PS)
    • SONATA V (NF)
      • 2.0 VVTi GLS (106kW/144PS)
    • TIBURON Coupe
      • 2.0 CVVT (105kW/143PS)
      • 2.7 (123kW/167PS)
  • KIA
    • SOUL I (AM)
      • 1.6 CRDi 115 (85kW/115PS)
      • 1.6 GDI (103kW/140PS)
      • 1.6 CVVT (93kW/126PS)
      • 1.6 CRDi 128 (94kW/126PS)
      • 1.6 (91kW/124PS)
    • MAGENTIS I (GD, MS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
    • SOUL II (PS)
      • 1.6 GDI (97kW/132PS)
      • 1.6 CRDi 128 (94kW/126PS)
      • 1.6 CRDi 136 (100kW/136PS)
      • 1.6 CVVT (91kW/124PS)
      • 1.6 TGDI (150kW/204PS)