DEPO Turn Signal Light 441-1609R
Compatible with VW GOLF III (1H1) , VW VENTO (1H2) , VW GOLF III Variant (1H5) Show more info
Direct replacement turn signal light for your vehicle. Ensures proper signaling and visibility.
inc. VAT 21%
In stock 38
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 441-1609R
Make DEPO
  • Direct fit replacement for original equipment
  • Ensures proper turn signal function
  • Meets visibility standards
  • Durable construction for longevity
  • Easy installation
  • Restores vehicle's original appearance
Installation side
front right
Installation side
Bumper
Lighting device function
with parking light
Headlamp glass color
transparent
cross-reference numbers
441-1609L
  • VW
    • GOLF III (1H1)
      • 1.9 D (47kW/64PS)
      • 1.9 TD, GTD (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.4 (40kW/55PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.8 (55kW/75PS)
      • 1.8 (66kW/90PS)
      • 1.8 Syncro (1HX1) (66kW/90PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.0 GTI 16V (110kW/150PS)
      • 1.4 (44kW/60PS)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
      • 2.9 VR6 Syncro (1HX1) (140kW/190PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 2.0 Syncro (1HX1) (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI Syncro (1HX1) (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • Citystromer (20kW/27PS)
      • 1.9 SDI (47kW/64PS)
    • VENTO (1H2)
      • 1.9 D (48kW/65PS)
      • 1.9 TD (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.4 (40kW/55PS)
      • 1.4 (44kW/60PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.8 (55kW/75PS)
      • 1.8 (66kW/90PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 SDI (47kW/64PS)
    • GOLF III Variant (1H5)
      • 1.9 D (47kW/64PS)
      • 1.9 TD (55kW/75PS)
      • 1.4 (40kW/55PS)
      • 1.4 (44kW/60PS)
      • 1.8 (55kW/75PS)
      • 1.8 (66kW/90PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI Syncro (66kW/90PS)
      • 2.0 Syncro (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.8 Syncro (66kW/90PS)
      • 2.9 VR6 Syncro (140kW/190PS)
      • 1.9 SDI (47kW/64PS)
    • GOLF III Cabriolet (1E7)
      • 1.8 (55kW/75PS)
      • 1.8 (66kW/90PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)