DENSO W16EXR-U11 Spark Plug
inc. VAT 21%
In stock 50
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN W16EXR-U11
Make DENSO
EAN 042511030329 042511303201 10042511303246 10042511303208 042511303249
  • OE-quality spark plug for reliable performance
  • Engineered for efficient fuel combustion
  • Promotes improved engine responsiveness
  • Durable construction for long service life
  • Consistent spark energy across operating conditions
  • Ensures reliable starting and smooth operation
Ignition spark plug
1-mass electrode
Ignition spark plug
Nickel central electrode
Distance between electrodes [mm]
1+1
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
19
Diameter [mm]
1:4
OE-number
Connection technology
Solid SAE
Wrench size
20.6 mm
Tightening torque [Nm]
2+2
Mass [g]
56
Gross weight [g]
59
alternative item
W16TT
  • TOYOTA
    • STARLET (_P7_)
      • 1.3 (EP71L, EP71R) (55kW/75PS)
    • STARLET (_P8_)
      • 1.3 12V Cat (EP81) (55kW/75PS)
      • 1.3 12V (EP81_, EP81R) (55kW/75PS)
    • COROLLA Liftback (_E8_)
      • 1.3 (EE80) (55kW/75PS)
    • COROLLA (_E8_)
      • 1.3 (EE80) (55kW/75PS)
    • COROLLA Liftback (_E9_)
      • 1.3 i (EE90) (55kW/75PS)
    • COROLLA (_E9_)
      • 1.3 i (EE90) (55kW/75PS)
    • COROLLA Compact (_E9_)
      • 1.3 (EE90) (55kW/75PS)
    • COROLLA Station Wagon (_E9_)
      • 1.3 (EE90) (55kW/75PS)
    • CAMRY Sedans (_V1_)
      • 2.0 (SV11_, SV11R) (79kW/107PS)
      • 2.0 (SV11_) (73kW/99PS)
    • CELICA Coupe (_A6_)
      • 2.8 Supra (MA61_, MA61R) (125kW/170PS)
    • COROLLA FX Compact (E8B)
      • 1.3 (EE80_, EE80) (55kW/75PS)
    • CAMRY Liftback (_V1_)
      • 2.0 (SV11_) (73kW/99PS)
    • LAND CRUISER (_J6_)
      • 4.0 (FJ62_G, FJ62RG) (115kW/156PS)
    • COROLLA Compact (_E10_)
      • 1.3 12V (EE100_, EE100R) (53kW/72PS)
    • COROLLA Liftback (_E10_)
    • COROLLA (_E10_)
    • COROLLA Universālis (_E10_)
    • COROLLA (_E11_)
      • 1.3 (EE110) (55kW/75PS)
  • MAZDA
    • 626 II (GC)
      • 1.6 (GC1061) (59kW/80PS)
    • 626 II Hatchback (GC)
      • 1.6 (GC1061) (59kW/80PS)
      • 1.6 (GC1061) (55kW/75PS)
    • 626 III Hatchback (GD)
      • 1.6 (GD106) (60kW/82PS)
    • 626 III (GD)
      • 1.6 (GD106) (60kW/82PS)
    • 626 II Coupe (GC)
      • 1.6 (GC1061) (60kW/82PS)
  • HONDA
    • JAZZ I (AA)
      • 45 1.2 (33kW/45PS)
      • 55 1.2 (40kW/54PS)
      • 56 1.2 (41kW/56PS)
    • ACCORD III (CA)
      • 2.0 EX (CA5) (75kW/102PS)
      • 2.0 EX (CA5) (76kW/103PS)
      • 2.0 EX (CA5) (78kW/106PS)
      • 2.0 EXi (CA5) (85kW/116PS)
      • 2.0 EXi (CA5) (90kW/122PS)
      • 2.0 12V (CA5) (75kW/102PS)
    • ACCORD III Aerodeck (CA)
      • 2.0 EX (CA5) (75kW/102PS)
      • 2.0 EX (CA5) (78kW/106PS)
      • 2.0 EXi (CA5) (85kW/116PS)
      • 2.0 EXi (CA5) (90kW/122PS)
      • 2.0 EX (CA5) (76kW/103PS)
      • 2.0 (101kW/137PS)
  • NISSAN
    • CHERRY II Traveller (VN10)
      • 1.3 (44kW/60PS)
    • CHERRY II Hatchback (N10)
      • 1.3 (44kW/60PS)
    • CHERRY II Coupe (N10)
      • 1.3 (44kW/60PS)
    • CHERRY III (N12)
      • 1.3 (44kW/60PS)
    • SUNNY I (B11)
      • 1.3 (44kW/60PS)
    • SUNNY II (N13, B12)
      • 1.3 (44kW/60PS)
    • SUNNY II Hatchback (N13)
      • 1.3 (44kW/60PS)
    • SUNNY I Traveller (B11)
      • 1.3 (WB11) (44kW/60PS)
  • DAIHATSU
    • CHARADE III (G100, G101, G102)
      • 1.0 (G100) (40kW/54PS)
      • 1.0 (G100) (41kW/56PS)
    • CUORE IV (L501)
      • 0.8 (32kW/43PS)
    • MOVE (L6_)
      • 0.8 (L601) (31kW/42PS)
    • HIJET Autobuss (S85)
      • 1.0 i (35kW/48PS)
    • HIJET Furgons (S85)
      • 1.0 i (35kW/48PS)
  • ISUZU
    • TROOPER I Atvērta tipa visurgājējs (UBS)
      • 2.6 i (UBS17) (85kW/116PS)
    • MIDI Autobuss (94000, 98000)
      • 2.0 (98000) (61kW/83PS)
      • 2.0 4WD (94000) (61kW/83PS)
    • MIDI Furgons (94000, 98000)
      • 2.0 (98000) (61kW/83PS)
      • 2.0 4WD (94000) (61kW/83PS)
    • MIDI Furgons (98000N)
      • 2.0 (61kW/83PS)
      • 2.0 4WD (61kW/83PS)
    • CAMPO (KB)
      • 2.0 4WD (KB48) (58kW/79PS)
      • 2.0 (KB28) (58kW/79PS)
    • GEMINI
      • 1.5 (73kW/99PS)
    • GEMINI Sedans
      • 1.5 i (73kW/99PS)
  • CHRYSLER
    • VOYAGER II (ES)
      • 3.3 i (110kW/150PS)
      • 3.3 i AWD (110kW/150PS)
      • 3.3 i (120kW/163PS)
      • 3.3 i AWD (120kW/163PS)
    • VOYAGER / GRAND VOYAGER III (GS_, NS_)
      • 3.3 i (116kW/158PS)
      • 3.8 i AWD (122kW/166PS)
      • 3.8 i AWD (131kW/178PS)
    • SARATOGA
      • 3.0 (105kW/142PS)
    • VOYAGER IV (RG, RS)
      • 3.8 (160kW/218PS)
      • 3.8 AWD (160kW/218PS)
    • VOYAGER I (AS)
      • 3.0 (100kW/136PS)
      • 3.0 (101kW/137PS)
      • 3.3 (112kW/152PS)
  • DAEWOO
    • MATIZ (M100, M150)
      • 0.8 (38kW/52PS)
  • KIA
    • RIO I Hečbeka virsbūve (DC)
      • 1.3 (60kW/82PS)
      • 1.5 16V (72kW/98PS)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.5 16V (71kW/97PS)
    • RIO I Sedans (DC_)
      • 1.5 16V (72kW/98PS)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.3 (60kW/82PS)
      • 1.5 (70kW/95PS)
  • HYUNDAI
    • GALLOPER II (JK-01)
      • 3.0 V6 (104kW/141PS)
    • SANTAMO
      • 2.0 16V (102kW/139PS)
      • 2.0 16V 4x4 (102kW/139PS)
    • GALLOPER I
      • 3.0 V6 (104kW/141PS)
  • DODGE
    • CARAVAN
      • 3.3 i (116kW/158PS)
      • 3.8 i AWD (122kW/166PS)
      • 3.8 i AWD (131kW/178PS)
      • 3.8 i (122kW/166PS)
      • 3.8 i (131kW/178PS)
    • CARAVAN (RG_)
      • 3.8 (160kW/218PS)
      • 3.8 AWD (160kW/218PS)
      • 3.8 AWD (153kW/208PS)
  • PLYMOUTH
    • VOYAGER / GRAND VOYAGER
      • 3.8 i (122kW/166PS)
      • 3.8 i AWD (122kW/166PS)
      • 3.8 i (131kW/178PS)
      • 3.8 i AWD (131kW/178PS)
      • 3.3 LE (112kW/152PS)
  • HARLEY-DAVIDSON
    • ELECTRA GLIDE
      • 1200 Electra Glide Sport (FLHS) (44kW/60PS)