DENSO SK16PR-L11 Spark Plug
Compatible with HYUNDAI GRANDEUR (TG) , HYUNDAI MATRIX (FC) , HYUNDAI COUPE II (GK) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 92
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN SK16PR-L11
Make DENSO
EAN 042511033955 10042511339542 042511339545
  • OE-equivalent spark plug for reliable performance.
  • Engineered for efficient combustion and fuel economy.
  • Durable construction for extended service life.
  • Promotes smooth engine operation and reduced emissions.
  • Ensures consistent and powerful ignition.
  • Designed to resist fouling and withstand high temperatures.
Ignition spark plug
with resistor
Ignition spark plug
1-mass electrode
Iridium central electrode
Distance between electrodes [mm]
1+1
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
19
Diameter [mm]
1:4
OE-number
Connection technology
Solid SAE
Wrench size
16 mm
Tightening torque [Nm]
2+2
Mass [g]
43
Gross weight [g]
46°
alternative item
IK16TT
  • HYUNDAI
    • GRANDEUR (TG)
      • 3.3 (191kW/260PS)
      • 3.3 (173kW/235PS)
    • MATRIX (FC)
      • 1.6 (76kW/103PS)
    • COUPE II (GK)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.0 GLS (105kW/143PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.6 16V (79kW/107PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.7 V6 (121kW/165PS)
    • TRAJET (FO)
      • 2.0 (103kW/140PS)
    • TUCSON (JM)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.0 Visu riteņu piedziņa (104kW/141PS)
      • 2.7 Visu riteņu piedziņa (129kW/175PS)
    • SONATA V (NF)
      • 3.3 (171kW/233PS)
      • 3.3 (184kW/250PS)
      • 3.3 (173kW/235PS)
    • ELANTRA IV Sedans (HD)
      • 2.0 CVVT (103kW/140PS)
    • i30 (FD)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • i30 Universālis (FD)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • GETZ (TB)
      • 1.6 (78kW/106PS)
    • TIBURON Coupe
      • 2.0 CVVT (105kW/143PS)
    • GENESIS (BH)
      • 3.3 24V (171kW/233PS)
      • 3.3 24V (221kW/300PS)
  • HONDA
    • CIVIC VII Sedans (ES, ET)
      • 1.3 IMA (ED9, ES9) (61kW/83PS)
  • KIA
    • CARENS I Lielas ietilpības automobilis (FC, FJ)
      • 2.0 CVVT (102kW/139PS)
    • SPORTAGE II (JE_, KM_)
      • 2.0 i 16V (104kW/141PS)
      • 2.0 16V 4WD (104kW/141PS)
      • 2.7 V6 4WD (129kW/175PS)
    • CARNIVAL / GRAND CARNIVAL III (VQ)
      • 2.7 V6 (139kW/189PS)
    • CEE'D Hečbeka virsbūve (ED)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • CEE'D SW (ED)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • PRO CEE'D (ED)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 LPG (105kW/143PS)
    • SORENTO I (JC)
      • 3.3 V6 4WD (182kW/248PS)