DENSO PTJ16R15 Spark Plug
Compatible with CHEVROLET TAHOE (B2W) , HUMMER HUMMER H2 SUT , HUMMER HUMMER H2 Show more info
inc. VAT 21%
In stock 48
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN PTJ16R15
Make DENSO
EAN 042511050778 10042511507743 042511507746
  • OE-equivalent design for a precise fit
  • Engineered for reliable ignition and performance
  • Promotes smooth engine operation and fuel efficiency
  • Durable construction for extended service life
  • Contributes to reduced emissions
  • Ensures consistent spark delivery
Ignition spark plug
1-mass electrode
Ignition spark plug
Platinum central electrode
Distance between electrodes [mm]
+15
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
17,5
Diameter [mm]
1:4
OE-number
Connection technology
Solid SAE
Wrench size
16 mm
Tightening torque [Nm]
2+2
Mass [g]
+40
Gross weight [g]
43
alternative item
IT16TT
  • CHEVROLET
    • TAHOE (B2W)
      • 6.0 V8 (224kW/305PS)
    • SILVERADO 2500
      • 6.0 AWD (224kW/305PS)
  • HUMMER
    • HUMMER H2 SUT
      • 6.0 AWD (237kW/322PS)
    • HUMMER H2
      • 6.0 AWD (232kW/315PS)