PN PT16EPR-L13
Make DENSO
EAN 042511050709 042511507005 10042511507040 10042511507002 042511507043
  • Iridium Long Life spark plug
  • Fine-wire iridium center electrode for superior ignitability
  • Platinum-enhanced ground electrode for durability
  • Ensures efficient combustion and optimal engine performance
  • Improves fuel economy and reduces emissions
  • Extended service intervals for less frequent replacement
  • High-quality construction meeting OEM standards
  • Part code: PT16EPR-L13
Ignition spark plug
1-mass electrode
Ignition spark plug
Platinum central electrode
Distance between electrodes [mm]
1:3
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
17,5
Diameter [mm]
1:4
OE-number
1E04-18-110
Connection technology
Solid SAE
Wrench size
16 mm
Tightening torque [Nm]
2+2
Mass [g]
+40
Gross weight [g]
43
alternative item
IT16TT
  • FORD
      • 2.5 i 24V (125kW/170PS)
      • 2.5 i 24V (125kW/170PS)
    • MONDEO I Turnier (BNP)
      • 2.5 i 24V (125kW/170PS)
    • FIESTA IV (JA_, JB_)
      • 1.3 i (37kW/50PS)
      • 1.3 i (44kW/60PS)
    • MONDEO II (BAP)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
      • 2.5 ST 200 (151kW/205PS)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
    • MONDEO II Sedans (BFP)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
      • 2.5 ST 200 (151kW/205PS)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
    • MONDEO II Turnier (BNP)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
      • 2.5 ST 200 (151kW/205PS)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
    • COUGAR (EC_)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
      • 2.5 ST 200 (151kW/205PS)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
    • MONDEO III Sedans (B4Y)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
      • 3.0 V6 24V (150kW/204PS)
    • MONDEO III (B5Y)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
      • 3.0 V6 24V (150kW/204PS)
    • MONDEO III Turnier (BWY)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
      • 3.0 V6 24V (150kW/204PS)
  • FORD USA
    • EXPLORER (U2, U_)
      • 4.0 V6 4WD (115kW/156PS)
      • 4.0 V6 4WD (152kW/207PS)
      • 4.0 V6 4WD (150kW/204PS)
    • WINDSTAR (A3)
      • 3.0 V6 (109kW/148PS)
    • MUSTANG Coupe (C)
      • 3.8 (112kW/152PS)
      • 4.6 (160kW/218PS)
      • 4.6 (225kW/306PS)
      • 4.6 (165kW/224PS)
    • MUSTANG Convertible (C)
      • 3.8 (112kW/152PS)
      • 4.6 (160kW/218PS)
      • 4.6 (228kW/310PS)
    • TAURUS (P5_)
      • 3.0 (108kW/147PS)
      • 3.0 24V (149kW/203PS)
      • 3.0 V6 (115kW/156PS)
      • 3.0 (95kW/129PS)
      • 3.0 Flex-Fuel (108kW/147PS)
    • AEROSTAR
      • 3.0 i V6 (108kW/147PS)
      • 4.0 i V6 4WD (115kW/156PS)
    • MUSTANG Coupe
      • 4.6 V8 (224kW/305PS)
    • MUSTANG Convertible
      • 4.6 V8 (224kW/305PS)
  • MAZDA
    • 121 III (JASM, JBSM)
      • 1.3 (37kW/50PS)
      • 1.3 (44kW/60PS)
    • MPV II (LW)
      • 2.5 V6 (LW5W) (125kW/170PS)
  • CADILLAC
    • XLR
      • 4.4 (331kW/450PS)
      • 4.6 (240kW/326PS)
    • STS
      • 4.6 AWD (239kW/325PS)
      • 4.6 (239kW/325PS)
    • ESCALADE
      • 5.7 AWD (190kW/258PS)
    • SEVILLE
      • 4.6 SLS V8 (205kW/279PS)
      • 4.6 STS V8 (224kW/305PS)
      • 4.6 (220kW/299PS)
    • ELDORADO Coupe
      • 4.6 (220kW/299PS)
      • 4.6 (224kW/305PS)
    • SRX
      • 4.6 AWD (239kW/325PS)
    • ALLANTE Kabriolets (V)
      • 4.6 (220kW/299PS)
    • ALLANTE Coupe (V)
      • 4.6 (220kW/299PS)
    • DEVILLE
      • 4.6 Concours (205kW/279PS)
      • 4.6 (224kW/305PS)
      • 4.6 (205kW/279PS)
      • 4.6 (224kW/305PS)
    • FLEETWOOD Sedans
      • 5.7 (138kW/188PS)
      • 5.7 (194kW/264PS)
  • PONTIAC
    • TRANS SPORT
      • 3.4 (137kW/186PS)
  • ASTON MARTIN
    • DB7 Vantage
      • 5.9 (309kW/420PS)
  • CHEVROLET
    • CAPRICE
      • 5.7 LS (183kW/249PS)
      • 5.7 (194kW/264PS)
    • CAPRICE Universālis
      • 5.7 (194kW/264PS)
      • 5.7 (207kW/282PS)