Spark Plug PK16PR-P11
inc. VAT 21%
In stock 30
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN PK16PR-P11
Make DENSO
EAN 042511031746 042511317406 10042511317403
  • Iridium Power technology for enhanced ignition
  • Durable iridium alloy tip for longevity
  • Improved fuel efficiency and reduced emissions
  • Optimized for superior engine performance
  • Reliable starting and smooth acceleration
  • Direct fit for compatible applications
  • Withstands extreme engine conditions
  • High melting point for concentrated spark
Ignition spark plug
1-mass electrode
Ignition spark plug
Platinum central electrode
Distance between electrodes [mm]
1+1
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
19
Diameter [mm]
1:4
OE-number
MS851335
Connection technology
Solid SAE
Wrench size
16 mm
Tightening torque [Nm]
2+2
Mass [g]
43
Gross weight [g]
46°
alternative item
IK16TT
  • MITSUBISHI
    • PAJERO II (V3_W, V2_W, V4_W, V5_W)
      • 3.5 V6 24V (V25W, V45W) (153kW/208PS)
      • 3.0 V6 24V (V43W, V23W) (133kW/181PS)
      • 3.5 V6 24V (V45W, V25W) (143kW/194PS)
      • 3.0 V6 24V (V43W, V23W) (130kW/177PS)
      • 3.0 4WD (130kW/177PS)
    • PAJERO II Canvas Top (V2_C, V4_C)
      • 3.0 V6 24V (V23C) (133kW/181PS)
    • PAJERO SPORT I (K7_, K9_)
      • 3.0 V6 (K96W) (130kW/177PS)
      • 3.0 V6 (K96W) (125kW/170PS)