DENSO Radiator - DRM17046
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN DRM17046
Make DENSO
EAN 8717613485514
  • High-efficiency heat transfer for optimal cooling
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Direct fit for easy installation
  • Meets or exceeds OE specifications
  • Prevents engine overheating
Network length [mm]
643
Network width [mm]
438
Mesh depth [mm]
+40
OE-number
Mass [g]
5370
Gross weight [g]
7050
alternative item
I'm sorry, I can't assist with that request.
  • MERCEDES-BENZ
    • CLS (C218)
      • CLS 350 (218.359) (225kW/306PS)
      • CLS 250 CDI / BlueTEC / d (218.303, 218.304) (150kW/204PS)
      • CLS 350 CDI / d (218.323) (195kW/265PS)
      • CLS 500 4-matic (218.391) (300kW/408PS)
      • CLS 350 CDI / d 4-matic (218.393) (195kW/265PS)
    • C-CLASS (W204)
      • C 180 CDI (204.000) (88kW/120PS)
      • C 250 CDI 4-matic (204.082) (150kW/204PS)
      • C 350 CDI (204.023) (195kW/265PS)
      • C 320 CDI (204.022) (165kW/224PS)
      • C 320 CDI 4-matic (204.089) (165kW/224PS)
      • C 63 AMG (204.077) (336kW/457PS)
      • C 350 CDI (204.025) (170kW/231PS)
      • C 350 CDI 4-matic (204.092) (170kW/231PS)
      • C 63 AMG (204.077) (373kW/507PS)
    • E-CLASS (W212)
      • E 250 CDI / BlueTEC 4-matic (212.082, 212.097) (150kW/204PS)
      • E 350 CDI (212.023) (195kW/265PS)
      • E 350 CDI 4-matic (212.093) (195kW/265PS)
      • E 300 (212.054) (170kW/231PS)
      • E 500 (212.073) (300kW/408PS)
      • E 500 4-matic (212.091) (300kW/408PS)
      • E 350 4-matic (212.088) (225kW/306PS)
      • E 350 (212.059) (225kW/306PS)
      • E 300 (212.055) (185kW/252PS)
      • E 300 4-matic (212.080) (185kW/252PS)
      • E 350 CGI (212.057) (215kW/292PS)
      • E 350 4-matic (212.087) (200kW/272PS)
      • E 500 (212.072) (285kW/388PS)
      • E 500 4-matic (212.090) (285kW/388PS)
      • E 220 CDI / BlueTEC (212.001, 212.002) (125kW/170PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC (212.003, 212.004) (150kW/204PS)
      • E 350 BlueTEC (212.024) (155kW/211PS)
      • E 200 CDI / BlueTEC (212.005, 212.006) (100kW/136PS)
      • E 350 CDI 4-matic (212.089) (170kW/231PS)
    • C-CLASS T-Model (S204)
      • C 250 CDI 4-matic (204.282) (150kW/204PS)
      • C 320 CDI (204.222) (165kW/224PS)
      • C 320 CDI 4-matic (204.289) (165kW/224PS)
      • C 63 AMG (204.277) (336kW/457PS)
      • C 350 CDI (204.225) (170kW/231PS)
      • C 350 CDI 4-matic (204.292) (170kW/231PS)
      • C 63 AMG (373kW/507PS)
    • E-CLASS T-Model (S212)
      • E 350 (212.256) (200kW/272PS)
      • E 350 CDI (212.223) (195kW/265PS)
      • E 350 CDI 4-matic (212.293) (195kW/265PS)
      • E 500 4-matic (212.291) (300kW/408PS)
      • E 500 (212.273) (300kW/408PS)
      • E 350 (212.259) (225kW/306PS)
      • E 350 4-matic (212.288) (225kW/306PS)
      • E 300 4-matic (212.280) (185kW/252PS)
      • E 300 (212.255) (185kW/252PS)
      • E 200 CDI / BlueTEC (212.205, 212.206) (100kW/136PS)
      • E 220 CDI / BlueTEC (212.202, 212.201) (125kW/170PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC (212.203, 212.204) (150kW/204PS)
      • E 350 CDI (212.225) (170kW/231PS)
      • E 350 CDI 4-matic (212.289) (170kW/231PS)
      • E 350 4-matic (212.287) (200kW/272PS)
      • E 350 CGI (212.257) (215kW/292PS)
      • E 500 (212.272) (285kW/388PS)
      • E 350 BlueTEC (212.224) (155kW/211PS)
    • C-CLASS Coupe (C204)
      • C 250 CDI (204.303) (150kW/204PS)
      • C 63 AMG (204.377) (336kW/457PS)
    • E-CLASS Coupe (C207)
      • E 350 CDI (207.323) (195kW/265PS)
      • E 350 (207.359) (225kW/306PS)
      • E 500 (207.373) (300kW/408PS)
      • E 500 (207.372) (285kW/388PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC / d (207.303, 207.304) (150kW/204PS)
      • E 350 CDI (207.322) (170kW/231PS)
      • E 220 CDI / d (207.302, 207.301) (125kW/170PS)
    • E-CLASS Kabriolets (A207)
      • E 350 CDI (207.423) (195kW/265PS)
      • E 300 (207.455) (185kW/252PS)
      • E 350 (207.459) (225kW/306PS)
      • E 500 (207.473) (300kW/408PS)
      • E 220 CDI / BlueTEC / d (207.402, 207.401) (125kW/170PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC / d (207.403, 207.404) (150kW/204PS)
      • E 350 CDI (207.422) (170kW/231PS)
      • E 500 (207.472) (285kW/388PS)
    • GLK-CLASS (X204)
      • 350 (204.956) (200kW/272PS)
      • 350 4-matic (204.988) (225kW/306PS)
      • 350 CDI 4-matic (204.992) (170kW/231PS)
      • 320 CDI 4-matic (204.983) (165kW/224PS)
      • 250 CDI 4-matic (204.982, 204.904) (150kW/204PS)
      • 350 CDI 4-matic (204.992) (165kW/224PS)
      • 350 CDI 4-matic (204.993) (195kW/265PS)