DENSO Cooling Fan Motor DER02006
Compatible with AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) , AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) , AUDI Q5 (8RB) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN DER02006
Make DENSO
EAN 8717613405529
  • High-quality cooling fan motor from DENSO
  • Part code: DER02006
  • Ensures efficient engine temperature regulation
  • Prevents engine overheating and performance issues
  • Designed for direct fit and easy installation
  • Restores optimal cooling system performance
  • Durable construction for long-lasting reliability
  • Essential for engine longevity and efficiency
Voltage [V]
1/2"
Mass [g]
1490
Gross weight [g]
2000
  • AUDI
    • A6 C7 (4G2, 4GC)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 1.8 TFSI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (185kW/252PS)
      • 2.0 TDI quattro (140kW/190PS)
      • 2.0 TFSI quattro (185kW/252PS)
      • 2.0 TFSI quattro (183kW/249PS)
      • 2.8 FSI quattro (162kW/220PS)
    • A6 C7 Avant (4G5, 4GD)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 1.8 TFSI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (185kW/252PS)
    • Q5 (8RB)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI quattro (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI quattro (120kW/163PS)
    • A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ)
      • 3.0 TDI quattro (150kW/204PS)
      • 3.0 TDI quattro (180kW/245PS)
      • 3.0 TDI quattro (230kW/313PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • 3.0 TDI quattro (160kW/218PS)
      • 3.0 TDI quattro (200kW/272PS)
      • 3.0 TDI quattro (235kW/320PS)
      • 3.0 TDI quattro (140kW/190PS)