DENSO DCRS210120 Pressure Regulator Valve
inc. VAT 21%
In stock 172
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN DCRS210120
Make DENSO
EAN 8717613047668
  • Genuine DENSO part for Common-Rail systems
  • Precisely controls fuel pressure
  • Ensures optimal engine performance and fuel economy
  • Contributes to reduced emissions
  • High-quality construction for durability
  • Essential for reliable engine operation
  • Direct fit for compatible applications
Manufacturer's restriction
TOYOTA
OE-number
Mass [g]
+200
Gross weight [g]
225
alternative item
I'm sorry, I can't assist with that request.
  • TOYOTA
    • AVENSIS Liftback (_T22_)
      • 2.0 D-4D (CDT220_, CDT220R) (81kW/110PS)
      • 2.0 D (CDT220_) (85kW/115PS)
    • AVENSIS (_T22_)
    • AVENSIS Universālis (_T22_)
    • COROLLA Compact (_E11_)
      • 2.0 D-4D (CDE110_, CDE110R) (66kW/90PS)
    • COROLLA Liftback (_E11_)
    • COROLLA Universālis (_E11_)
    • LAND CRUISER 90 (_J9_)
      • 3.0 D-4D 4WD (KDJ90_, KDJ95_, KDJ90W, KDJ95W) (120kW/163PS)
    • PREVIA II (_R3_)
      • 2.0 D-4D (CLR30_, CLR30R) (85kW/116PS)
    • AVENSIS VERSO (_M2_)
      • 2.0 D (CLM20_, CLM20R) (85kW/116PS)
    • COROLLA (_E11_)
    • RAV 4 II (_A2_)
      • 2.0 D 4WD (CLA20_, CLA21_, CLA20R, CLA21R) (85kW/116PS)
    • LAND CRUISER PRADO (_J12_)
      • 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125) (120kW/163PS)
      • 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125) (122kW/166PS)
      • 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125, KDJ121) (127kW/173PS)
    • COROLLA (_E12_)
      • 2.0 D-4D (CDE120R, CDE120L_) (85kW/116PS)
  • NISSAN
    • ALMERA II Hatchback (N16)
      • 2.2 Di (81kW/110PS)
    • ALMERA II (N16)
      • 2.2 Di (81kW/110PS)
    • ALMERA TINO (V10)
      • 2.2 dCi (84kW/115PS)
    • X-TRAIL I (T30)
      • 2.2 Di 4x4 (84kW/114PS)
      • 2.2 DCi FWD (84kW/114PS)
    • PRIMERA (P12)
      • 2.2 Di (93kW/126PS)
    • PRIMERA Universālis (WP12)
      • 2.2 Di (93kW/126PS)
    • PRIMERA Hatchback (P12)
      • 2.2 Di (93kW/126PS)
  • SAAB
    • 9-5 (YS3E)
      • 3.0 TiD (130kW/177PS)
    • 9-5 Universālis (YS3E)
      • 3.0 TiD (130kW/177PS)
  • RENAULT
    • VEL SATIS (BJ0_)
      • 3.0 dCi (BJ0J, BJ0N) (130kW/177PS)
      • 3.0 dCi (BJ0S) (133kW/181PS)
    • ESPACE IV (JK0/1_)
      • 3.0 dCi (JK0J, JK0V) (130kW/177PS)
      • 3.0 dCi (JK0E, JK0Y) (133kW/181PS)
      • 3.0 dCi (120kW/163PS)
  • OPEL
    • SIGNUM Hečbeka virsbūve (Z03)
      • 3.0 V6 CDTI (F48) (130kW/177PS)
      • 3.0 V6 CDTI (F48) (135kW/184PS)
    • VECTRA C GTS (Z02)
      • 3.0 CDTI (F68) (130kW/177PS)
      • 3.0 CDTi (F68) (135kW/184PS)
    • VECTRA C (Z02)
      • 3.0 CDTI (F69) (130kW/177PS)
      • 3.0 CDTi (F69) (135kW/184PS)
    • VECTRA C Universālis (Z02)
      • 3.0 V6 CDTI (F35) (130kW/177PS)
      • 3.0 V6 CDTI (F35) (135kW/184PS)