DENSO DCRI106250 Fuel Injector
DENSO DCRI106250 fuel injector. Ensures precise fuel delivery for optimal engine performance.
inc. VAT 21%
In stock 30
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN DCRI106250
Make DENSO
EAN 8717613038314
  • Direct replacement for original equipment
  • Ensures precise fuel atomization
  • Promotes efficient combustion
  • Contributes to optimal engine performance
  • Built for durability and reliability
  • Helps restore engine power and fuel economy
  • Reduces emissions
  • DENSO quality assurance
Manufacturer's restriction
Nissan
OE-number
16600-EC00A
Quality
DENSO
Operating mode
electrical control
Mass [g]
643
Gross weight [g]
843
alternative item
I'm sorry, I can't assist with that request.
  • NISSAN
    • NP300 PICKUP (D22)
      • 2.5 dCi 4x4 (98kW/133PS)
      • 2.5 dCi (98kW/133PS)
    • NAVARA NP300 (D40)
      • 2.5 dCi 4WD (D40TT, D40T, D40M, D40BB) (140kW/190PS)
      • 2.5 dCi (106kW/144PS)
      • 2.5 dCi 4WD (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi 4WD (126kW/171PS)
      • 2.5 dCi (120kW/163PS)
      • 2.5 dCi 4WD (106kW/144PS)
    • PICK UP (D22)
      • 2.5 Di (98kW/133PS)
    • PATHFINDER III (R51)
      • 2.5 dCi 4WD (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi 4WD (126kW/171PS)
      • 2.5 dCi 4WD (140kW/190PS)
      • 2.5 dCi 4WD (120kW/163PS)
    • NAVARA NP300 Platforma/Šasija (D40)
      • 2.5 dCi 4WD (106kW/144PS)
    • NAVARA (D22)
      • 2.5 D 4x4 (98kW/133PS)