DENSO Air Conditioning System Compressor DCP17165
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN DCP17165
Make DENSO
EAN 8717613055601
  • High-quality Air Conditioning System Compressor from DENSO.
  • Part code: DCP17165.
  • Ensures efficient and reliable cooling performance.
  • Designed for durability and long-lasting operation.
  • Essential component for vehicle climate control.
  • Manufactured to meet strict quality standards.
Voltage [V]
1/2"
Oil fill quantity [ml]
+120
Compressor ID
6SEU16C
OE-number
A0008302500
Mass [g]
5550
Gross weight [g]
6360
  • MERCEDES-BENZ
    • CLS (C218)
      • CLS 250 CDI / BlueTEC / d (218.303, 218.304) (150kW/204PS)
      • CLS 220 BlueTEC / d (218.301) (125kW/170PS)
      • CLS 250 BlueTEC / d 4-matic (218.397) (150kW/204PS)
      • CLS 400 (218.361) (245kW/333PS)
      • CLS 400 4-matic (218.368) (245kW/333PS)
    • C-CLASS (W204)
      • C 180 CDI (204.000) (88kW/120PS)
      • C 200 CDI (204.001) (100kW/136PS)
      • C 350 (204.057) (225kW/306PS)
      • C 350 4-matic (204.088) (225kW/306PS)
      • C 63 AMG (204.077) (358kW/487PS)
      • C 200 CDI (204.007, 204.006) (100kW/136PS)
      • C 230 (204.052) (150kW/204PS)
      • C 280 (204.054) (170kW/231PS)
      • C 350 (204.056) (200kW/272PS)
      • C 230 4-matic (204.085) (150kW/204PS)
      • C 280 4-matic (204.081) (170kW/231PS)
      • C 350 4-matic (204.087) (200kW/272PS)
      • C 320 CDI 4-matic (204.089) (165kW/224PS)
      • C 63 AMG (204.077) (336kW/457PS)
      • C 350 CGI (204.065) (215kW/292PS)
      • C 250 CDI (204.003) (150kW/204PS)
      • C 220 CDI (204.002) (125kW/170PS)
      • C 350 CDI 4-matic (204.089) (165kW/224PS)
      • C 300 (204.054) (170kW/231PS)
      • C 300 4-matic (204.081) (170kW/231PS)
      • C 63 AMG (204.077) (373kW/507PS)
      • C 220 CDI (204.002) (120kW/163PS)
      • C 300 (204.055) (185kW/252PS)
      • C 300 4-matic (204.080) (185kW/252PS)
    • C-CLASS Coupe (C204)
      • C 63 AMG (204.377) (358kW/487PS)
      • C 63 AMG (204.377) (380kW/517PS)
      • C 220 CDI (204.302) (125kW/170PS)
      • C 250 CDI (204.303) (150kW/204PS)
      • C 350 (204.357) (225kW/306PS)
      • C 63 AMG (204.377) (336kW/457PS)
      • C 63 AMG (204.377) (373kW/507PS)
      • C 220 CDI (204.302) (120kW/163PS)
    • C-CLASS T-Model (S204)
      • C 200 CDI (204.201) (100kW/136PS)
      • C 180 CDI (204.200) (88kW/120PS)
      • C 350 CGI (204.257) (225kW/306PS)
      • C 63 AMG (204.277) (358kW/487PS)
      • C 230 (204.252) (150kW/204PS)
      • C 280 (204.254) (170kW/231PS)
      • C 350 (204.256) (200kW/272PS)
      • C 63 AMG (204.277) (336kW/457PS)
      • C 220 CDI (204.202) (125kW/170PS)
      • C 250 CDI (204.203) (150kW/204PS)
      • C 300 (204.254) (170kW/231PS)
      • C 63 AMG (373kW/507PS)
      • C 220 CDI 4-matic (204.284) (125kW/170PS)
      • C 220 CDI (204.202) (120kW/163PS)
    • E-CLASS (W212)
      • E 250 CDI / BlueTEC 4-matic (212.082, 212.097) (150kW/204PS)
      • E 200 (212.034) (135kW/184PS)
      • E 350 CGI (212.057) (215kW/292PS)
      • E 350 4-matic (212.087) (200kW/272PS)
      • E 220 CDI / BlueTEC (212.001, 212.002) (125kW/170PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC (212.003, 212.004) (150kW/204PS)
      • E 200 CDI / BlueTEC (212.005, 212.006) (100kW/136PS)
      • E 63 AMG (212.077) (386kW/525PS)
      • E 250 (212.036) (155kW/211PS)
      • E 350 (212.056) (200kW/272PS)
      • E 220 CDI (120kW/163PS)
      • E 400 (212.065) (245kW/333PS)
      • E 400 4-matic (212.067) (245kW/333PS)
      • E 200 NGT (212.035) (115kW/156PS)
      • E 400 (212.061) (245kW/333PS)
      • E 400 4-matic (212.099) (245kW/333PS)
      • E 220 BlueTEC 4-matic (212.011) (125kW/170PS)
    • E-CLASS T-Model (S212)
      • E 350 (212.256) (200kW/272PS)
      • E 350 (212.259) (225kW/306PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC 4-matic (212.282, 212.297) (150kW/204PS)
      • E 300 4-matic (212.280) (185kW/252PS)
      • E 300 (212.255) (185kW/252PS)
      • E 200 CDI / BlueTEC (212.205, 212.206) (100kW/136PS)
      • E 220 CDI / BlueTEC (212.202, 212.201) (125kW/170PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC (212.203, 212.204) (150kW/204PS)
      • E 350 4-matic (212.287) (200kW/272PS)
      • E 350 CGI (212.257) (215kW/292PS)
      • E 63 AMG (212.277) (386kW/525PS)
      • E 400 (212.265) (245kW/333PS)
      • E 400 4-matic (212.267) (245kW/333PS)
      • E 200 (212.234) (135kW/184PS)
      • E 250 (212.236) (155kW/211PS)
      • E 400 (212.261) (245kW/333PS)
      • E 220 BlueTEC 4-matic (212.211) (125kW/170PS)
    • E-CLASS Coupe (C207)
      • E 300 (207.355) (185kW/252PS)
      • E 350 (207.359) (225kW/306PS)
      • E 400 (207.365) (245kW/333PS)
      • E 250 (207.336) (155kW/211PS)
      • E 200 (207.334) (135kW/184PS)
      • E 350 4-matic (207.388) (225kW/306PS)
      • E 320 (207.362) (200kW/272PS)
      • E 400 (207.361) (245kW/333PS)
    • E-CLASS Kabriolets (A207)
      • E 300 (207.455) (185kW/252PS)
      • E 350 (207.459) (225kW/306PS)
      • E 200 (207.434) (135kW/184PS)
      • E 250 (207.436) (155kW/211PS)
      • E 400 (207.465) (245kW/333PS)
      • E 320 (207.462) (200kW/272PS)
      • E 400 (207.461) (245kW/333PS)
    • GLK-CLASS (X204)
      • 350 (204.956) (200kW/272PS)
      • 250 4-matic (204.937) (155kW/211PS)
      • 300 4-matic (204.981) (170kW/231PS)
      • 250 (204.936) (155kW/211PS)
      • 200 (204.934) (135kW/184PS)
    • CLS Shooting Brake (X218)
      • CLS 250 CDI / BlueTEC / d (218.903, 218.904) (150kW/204PS)
      • CLS 220 BlueTEC / d (218.901) (125kW/170PS)
      • CLS 250 BlueTEC / d 4-matic (218.997) (150kW/204PS)
      • CLS 400 (218.965) (245kW/333PS)
      • CLS 400 4-matic (218.967) (245kW/333PS)
      • CLS 400 (218.961) (245kW/333PS)
      • CLS 400 4-matic (218.968) (245kW/333PS)