PN DCP17155
Make DENSO
EAN 8717613053447
  • OE-quality air conditioning compressor
  • Ensures efficient and consistent cooling
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Direct fit replacement for original unit
  • Manufactured by DENSO
Voltage [V]
1/2"
Additional article/Additional info 2
with electromagnetic clutch
Oil fill quantity [ml]
+120
Compressor ID
6SBU16C
OE-number
A0008302600
Mass [g]
5164
Gross weight [g]
5974
  • MERCEDES-BENZ
    • CLS (C218)
      • CLS 350 (218.359) (225kW/306PS)
      • CLS 250 CDI / BlueTEC / d (218.303, 218.304) (150kW/204PS)
      • CLS 220 BlueTEC / d (218.301) (125kW/170PS)
      • CLS 250 BlueTEC / d 4-matic (218.397) (150kW/204PS)
      • CLS 400 (218.361) (245kW/333PS)
      • CLS 400 4-matic (218.368) (245kW/333PS)
    • SL (R231)
      • 500 (231.473) (320kW/435PS)
      • 350 (231.457) (225kW/306PS)
      • 400 (231.465) (245kW/333PS)
      • 400 (231.466) (270kW/367PS)
    • E-CLASS (W212)
      • E 250 CDI / BlueTEC 4-matic (212.082, 212.097) (150kW/204PS)
      • E 350 4-matic (212.088) (225kW/306PS)
      • E 350 (212.059) (225kW/306PS)
      • E 300 (212.055) (185kW/252PS)
      • E 300 4-matic (212.080) (185kW/252PS)
      • E 200 (212.034) (135kW/184PS)
      • E 250 (212.036) (155kW/211PS)
      • E 400 (212.065) (245kW/333PS)
      • E 400 4-matic (212.067) (245kW/333PS)
      • E 200 NGT (212.035) (115kW/156PS)
      • E 400 (212.061) (245kW/333PS)
      • E 400 4-matic (212.099) (245kW/333PS)
      • E 220 BlueTEC 4-matic (212.011) (125kW/170PS)
    • C-CLASS Coupe (C204)
      • C 250 CDI (204.303) (150kW/204PS)
      • C 180 (204.331) (115kW/156PS)
    • E-CLASS Kabriolets (A207)
      • E 300 (207.455) (185kW/252PS)
      • E 350 (207.459) (225kW/306PS)
      • E 220 CDI / BlueTEC / d (207.402, 207.401) (125kW/170PS)
      • E 250 CDI / BlueTEC / d (207.403, 207.404) (150kW/204PS)
      • E 200 (207.434) (135kW/184PS)
      • E 250 (207.436) (155kW/211PS)
      • E 400 (207.465) (245kW/333PS)
      • E 320 (207.462) (200kW/272PS)
      • E 400 (207.461) (245kW/333PS)
    • E-CLASS T-Model (S212)
      • E 350 (212.259) (225kW/306PS)
      • E 350 4-matic (212.288) (225kW/306PS)
      • E 300 4-matic (212.280) (185kW/252PS)
      • E 300 (212.255) (185kW/252PS)
      • E 200 (212.234) (135kW/184PS)
      • E 250 (212.236) (155kW/211PS)
      • E 400 (212.261) (245kW/333PS)
      • E 400 4-matic (212.299) (245kW/333PS)
    • E-CLASS Coupe (C207)
      • E 250 CDI / BlueTEC / d (207.303, 207.304) (150kW/204PS)
      • E 220 CDI / d (207.302, 207.301) (125kW/170PS)
      • E 250 (207.336) (155kW/211PS)
      • E 200 (207.334) (135kW/184PS)
      • E 350 4-matic (207.388) (225kW/306PS)
      • E 320 (207.362) (200kW/272PS)
      • E 400 (207.361) (245kW/333PS)
      • E 220 CDI (207.302) (120kW/163PS)
    • CLS Shooting Brake (X218)
      • CLS 350 (218.959) (225kW/306PS)
      • CLS 250 CDI / BlueTEC / d (218.903, 218.904) (150kW/204PS)
      • CLS 220 BlueTEC / d (218.901) (125kW/170PS)
      • CLS 250 BlueTEC / d 4-matic (218.997) (150kW/204PS)
      • CLS 400 (218.965) (245kW/333PS)
      • CLS 400 4-matic (218.967) (245kW/333PS)
      • CLS 400 (218.961) (245kW/333PS)
      • CLS 400 4-matic (218.968) (245kW/333PS)
    • C-CLASS (W204)
      • C 180 CGI (204.031) (115kW/156PS)
    • C-CLASS T-Model (S204)
      • C 180 (204.231) (115kW/156PS)