DENSO DCP17053 Air Conditioning System Compressor
DENSO DCP17053 Air Conditioning System Compressor. Ensures efficient cooling for your vehicle.
inc. VAT 21%
In stock 17
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN DCP17053
Make DENSO
EAN 8717613458952
  • Brand: DENSO
  • Part Code: DCP17053
  • Component: Air Conditioning System Compressor
  • Ensures efficient cooling
  • Reliable performance
  • Restores AC cooling capacity
  • High-quality manufacturing
Oil fill quantity [ml]
+150
Number of grooves
6
Drive pulley-Ø [mm]
1;10
Sleeve diameter [mm]
28,4
Outlet diameter [mm]
1:3
Compressor ID
7SEU17C
Manufacturer's restriction
DENSO
Manufacturer's restriction
Mercedes Benz
OE-number
A0012305611
Coolant
R 134a
Compressor oil
ND-8
Mounting type
screwed
Quality
DENSO
Length [mm]
215
Height [mm]
138
Number of grooves
6
Mass [g]
4990
Gross weight [g]
5800
  • MERCEDES-BENZ
    • C-CLASS T-Model (S203)
      • C 320 (203.264) (160kW/218PS)
      • C 270 CDI (203.216) (125kW/170PS)
      • C 240 (203.261) (125kW/170PS)
      • C 240 4-matic (203.281) (125kW/170PS)
      • C 320 4-matic (203.284) (160kW/218PS)
      • C 30 CDI AMG (203.218) (170kW/231PS)
      • C 200 CDI (203.207) (90kW/122PS)
      • C 230 Kompressor (203.240) (141kW/192PS)
      • C 220 CDI (203.208) (110kW/150PS)
      • C 55 AMG (203.276) (270kW/367PS)
      • C 350 (203.256) (200kW/272PS)
      • C 350 4-matic (203.287) (200kW/272PS)
      • C 280 (203.254) (170kW/231PS)
      • C 280 4-matic (203.292) (170kW/231PS)
      • C 230 (203.252) (150kW/204PS)
      • C 320 CDI (203.220) (165kW/224PS)
    • CLK (C209)
      • CLK 270 CDI (209.316) (125kW/170PS)
      • CLK 350 (209.356) (200kW/272PS)
      • CLK 280 (209.354) (170kW/231PS)
      • CLK 220 CDI (209.308) (110kW/150PS)
      • CLK 220 CDI (209.308) (100kW/136PS)
    • C-CLASS Coupe (CL203)
      • C 350 (203.756) (200kW/272PS)
      • C 230 (203.752) (150kW/204PS)
    • CLK Kabriolets (A209)
      • CLK 350 (209.456) (200kW/272PS)
      • CLK 280 (209.454) (170kW/231PS)
    • C-CLASS (W203)
      • C 320 CDI (203.020) (165kW/224PS)
      • C 280 (203.054) (170kW/231PS)
      • C 280 4-matic (203.092) (170kW/231PS)
      • C 350 (203.056) (200kW/272PS)
      • C 350 4-matic (203.087) (200kW/272PS)
      • C 230 (203.052) (150kW/204PS)
    • C-CLASS (W204)
      • C 350 4-matic (204.087) (200kW/272PS)
    • CLC-CLASS (CL203)
      • CLC 230 (203.752) (150kW/204PS)
      • CLC 350 (203.756) (200kW/272PS)
      • CLC 200 CDI (203.707) (90kW/122PS)
      • CLC 220 CDI (203.708) (110kW/150PS)