DELPHI Wheel Speed Sensor SS21311-12B1
Compatible with MINI MINI (F56) , MINI MINI (F55) , MINI MINI Kabriolets (F57) Show more info
High-quality wheel speed sensor from DELPHI for reliable ABS and traction control performance.
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN SS21311-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759663004
  • Direct fit for specified applications
  • Monitors wheel speed for ABS and traction control
  • Ensures accurate data transmission
  • Durable construction for longevity
  • DELPHI quality and reliability
Cable length [mm]
718
  • MINI
    • MINI (F56)
      • Cooper D (85kW/116PS)
      • Cooper (100kW/136PS)
      • Cooper S (141kW/192PS)
      • One D (70kW/95PS)
      • One (75kW/102PS)
      • Cooper SD (125kW/170PS)
      • One First (55kW/75PS)
      • John Cooper Works (170kW/231PS)
      • Cooper S JCW (155kW/211PS)
      • One (75kW/102PS)
      • One First (55kW/75PS)
      • Cooper SE / Electric (135kW/184PS)
      • John Cooper Works GP (225kW/306PS)
      • Cooper S (131kW/178PS)
    • MINI (F55)
      • Cooper D (85kW/116PS)
      • Cooper (100kW/136PS)
      • Cooper S (141kW/192PS)
      • Cooper SD (125kW/170PS)
      • One (75kW/102PS)
      • One D (70kW/95PS)
      • One First (55kW/75PS)
      • Cooper SD (120kW/163PS)
      • Cooper S JCW (155kW/211PS)
      • One (75kW/102PS)
      • One First (55kW/75PS)
      • Cooper S (131kW/178PS)
    • MINI Kabriolets (F57)
      • Cooper (100kW/136PS)
      • Cooper S (141kW/192PS)
      • Cooper D (85kW/116PS)
      • Cooper SD (125kW/170PS)
      • One (75kW/102PS)
      • Cooper S JCW (155kW/211PS)
      • One (75kW/102PS)
      • Cooper S (131kW/178PS)
      • Cooper SE (135kW/184PS)