DELPHI Wheel Speed Sensor SS21025-12B1
Compatible with BMW X5 (E70) , BMW X6 (E71, E72) , BMW X5 (F15, F85) Show more info
Ensures accurate wheel speed data for ABS and traction control systems. Direct fit replacement.
inc. VAT 21%
In stock 7
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN SS21025-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759725030
  • Accurate wheel speed measurement
  • Essential for ABS and traction control
  • Direct fit replacement for easy installation
  • Durable construction for longevity
  • Restores proper system functionality
Sensor type
active sensor
Number of pin contacts
2
Cable length [mm]
1010
  • BMW
    • X5 (E70)
      • xDrive 30 d (180kW/245PS)
      • xDrive 40 d (225kW/306PS)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
      • xDrive 50 i (300kW/408PS)
      • 3.0 si (200kW/272PS)
      • 4.8 i xDrive (261kW/355PS)
      • 3.0 d (173kW/235PS)
      • 3.0 sd (210kW/286PS)
      • xDrive 30 i (200kW/272PS)
      • xDrive 48 i (261kW/355PS)
      • xDrive 30 d (173kW/235PS)
      • xDrive 35 d (210kW/286PS)
      • M (408kW/555PS)
      • 3.0 3.0d (155kW/211PS)
      • xDrive 35 i (235kW/320PS)
      • M 50 d (280kW/381PS)
      • xDrive 30 d (155kW/211PS)
    • X6 (E71, E72)
      • xDrive 30 d (180kW/245PS)
      • xDrive 40 d (225kW/306PS)
      • ActiveHybrid (357kW/485PS)
      • xDrive 30 d (155kW/211PS)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
      • xDrive 50 i (300kW/408PS)
      • xDrive 30 d (173kW/235PS)
      • xDrive 35 d (210kW/286PS)
      • M (408kW/555PS)
      • M 50 d (280kW/381PS)
    • X5 (F15, F85)
      • xDrive 50 i (330kW/449PS)
      • M 50 d (280kW/381PS)
      • xDrive 30 d (190kW/258PS)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
      • sDrive 25 d (160kW/218PS)
      • xDrive 25 d (160kW/218PS)
      • xDrive 40 d (230kW/313PS)
      • xDrive 35 i (240kW/326PS)
      • xDrive 30 d (204kW/277PS)
      • M (423kW/575PS)
      • sDrive 25 d (170kW/231PS)
      • xDrive 25 d (170kW/231PS)
      • xDrive 40e (230kW/313PS)
      • xDrive 30 d (210kW/286PS)
    • X6 (F16, F86)
      • xDrive 30 d (190kW/258PS)
      • xDrive 50 i (330kW/449PS)
      • M 50 d (280kW/381PS)
      • xDrive 35 i (225kW/306PS)
      • xDrive 40 d (230kW/313PS)
      • M (423kW/575PS)
      • xDrive 30 d (204kW/277PS)
      • xDrive 35 i (240kW/326PS)