DELPHI Camshaft Position Sensor SS12277-12B1
Compatible with MAZDA 6 Hatchback (GH) , MAZDA 6 Universālis (GH) , MAZDA 5 (CW) Show more info
Ensures accurate camshaft timing for optimal engine performance and fuel efficiency.
inc. VAT 21%
In stock 6
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN SS12277-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759627068
  • Direct fit for specific vehicle applications
  • Monitors camshaft position accurately
  • Improves engine performance and fuel efficiency
  • Durable construction for reliable operation
  • DELPHI quality and reliability
Number of pin contacts
3
  • MAZDA
    • 6 Hatchback (GH)
      • 2.0 MZR (GHEFS) (114kW/155PS)
      • 1.8 MZR (88kW/120PS)
      • 2.0 MZR (GHEFS) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FS) (125kW/170PS)
    • 6 Universālis (GH)
      • 2.0 MZR (GHEFW) (114kW/155PS)
      • 1.8 MZR (88kW/120PS)
      • 2.0 MZR (GHEFW, GH10F) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FW) (125kW/170PS)
    • 5 (CW)
      • 2.0 (CWEFW) (110kW/150PS)
      • 2.0 (CWEFW) (106kW/144PS)
      • 1.8 MZR (85kW/116PS)
    • 6 Hatchback (GG)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 2.0 (GGES) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GG3S) (122kW/166PS)
      • 2.0 DI (GG14) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI (GG14) (89kW/121PS)
      • 2.0 DI (GG14) (105kW/143PS)
      • 2.0 (GGES) (108kW/147PS)
    • 6 Sedans (GG)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 2.0 (GGEP, GG10) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GG3P) (122kW/166PS)
      • 2.0 DI (GG14) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI (GG14) (89kW/121PS)
      • 2.0 DI (GG14) (105kW/143PS)
      • 2.0 (GGEP, GG10) (108kW/147PS)
      • 2.3 MPS Turbo (GG3P) (191kW/260PS)
    • 6 Station Wagon (GY)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 2.0 (GYEW) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GY3W, GY10) (122kW/166PS)
      • 2.3 AWD (GY3W) (119kW/162PS)
      • 2.0 (GYEW) (108kW/147PS)
    • 3 (BK)
      • 2.0 (BKEP) (110kW/150PS)
    • 3 Sedans (BK)
      • 2.0 (BKEP) (110kW/150PS)
    • MX-5 III (NC)
      • 2.0 (NC18) (118kW/160PS)
      • 1.8 (NC18) (93kW/126PS)
    • 6 Sedans (GH)
      • 1.8 MZR (88kW/120PS)
      • 2.0 MZR (GHEFP, GH10F) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FS, GH5FP) (125kW/170PS)
      • 2.0 MZR (GHEFP) (114kW/155PS)
    • 3 (BL)
      • 2.0 MZR DISI (BLEFW) (111kW/151PS)
      • 2.0 MZR (BLEFW) (110kW/150PS)
    • 3 Sedans (BL)
      • 2.0 MZR (BL12, BLEFP) (110kW/150PS)
      • 2.0 MZR DISI (BL12) (111kW/151PS)