DELPHI Throttle Position Sensor SS10563-12B1
Compatible with SAAB 9000 Hečbeka virsbūve , SAAB 9000 , OPEL OMEGA B (V94) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN SS10563-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759504949
  • Accurate throttle position sensing
  • Optimizes fuel-air mixture
  • Enhances engine performance and efficiency
  • Durable construction for longevity
  • Direct fit replacement
Number of pin contacts
3
Operating mode
mechanical
  • SAAB
    • 9000 Hečbeka virsbūve
      • 2.0 -16 CS (94kW/128PS)
      • 2.0 -16 ND Turbo (110kW/150PS)
      • 2.0 -16 Turbo CS (136kW/185PS)
      • 2.3 -16 CS (107kW/146PS)
      • 2.3 -16 CSE (108kW/147PS)
      • 2.3 -16 CSE Eco Power (125kW/170PS)
      • 2.3 -16 Turbo (143kW/195PS)
      • 2.3 -16 Turbo CSE (147kW/200PS)
      • 2.3 -16 Aero CS (162kW/220PS)
      • 2.3 -16 Aero CS (165kW/224PS)
      • 2.0 -16 CS (96kW/131PS)
    • 9000
      • 2.0 -16 CD (96kW/131PS)
      • 2.0 -16 Turbo CD (108kW/147PS)
      • 2.0 -16 CD (110kW/150PS)
      • 2.0 -16 Turbo CD (136kW/185PS)
      • 2.3 -16 CD (107kW/146PS)
      • 2.3 -16 CDE (108kW/147PS)
      • 2.3 -16 CDE Eco-Power (125kW/170PS)
      • 2.3 -16 CD Turbo (147kW/200PS)
    • 900 II
      • 2.3 -16 (110kW/150PS)
      • 2.0 -16 Turbo (136kW/185PS)
      • 2.0 i (96kW/131PS)
    • 900 II Kabriolets
      • 2.3 -16 (110kW/150PS)
      • 2.0 -16 Turbo (136kW/185PS)
      • 2.0 i (96kW/131PS)
    • 900 II Coupe
      • 2.0 i (96kW/131PS)
      • 2.0 -16 Turbo (136kW/185PS)
      • 2.3 -16 (110kW/150PS)
    • 9-3 (YS3D)
      • 2.0 i (96kW/131PS)
      • 2.0 Turbo (136kW/185PS)
      • 2.3 i (110kW/150PS)
      • 2.0 Turbo (113kW/154PS)
      • 2.0 SE Turbo (147kW/200PS)
      • 2.0 Turbo (151kW/205PS)
    • 9-3 Cabriolet (YS3D)
      • 2.0 i (96kW/131PS)
      • 2.0 Turbo (136kW/185PS)
      • 2.3 i (110kW/150PS)
      • 2.0 Turbo (113kW/154PS)
      • 2.0 SE Turbo (147kW/200PS)
      • 2.0 Turbo (151kW/205PS)
  • OPEL
    • OMEGA B (V94)
      • 2.5 V6 (F69, M69, P69) (125kW/170PS)
      • 3.0 V6 (F69, M69, P69) (155kW/211PS)
      • 2.6 V6 (F69, M69, P69) (132kW/180PS)
      • 3.2 V6 (F69, M69, P69) (160kW/218PS)
    • OMEGA B Universālis (V94)
      • 2.5 V6 (F35, M35, P35) (125kW/170PS)
      • 3.0 V6 (F35, M35, P35) (155kW/211PS)
      • 2.6 V6 (F35, M35, P35) (132kW/180PS)
      • 3.2 V6 (F35, M35, P35) (160kW/218PS)
    • VECTRA B Hečbeka virsbūve (J96)
      • 2.5 i V6 (F68) (125kW/170PS)
      • 2.5 (F68) (144kW/196PS)
    • VECTRA B (J96)
      • 2.5 i V6 (F19) (125kW/170PS)
      • i 500 2.5 (F19) (143kW/194PS)
    • VECTRA B Universālis (J96)
      • 2.5 i V6 (F35) (125kW/170PS)
      • i 500 2.5 (F35) (143kW/194PS)
    • CORSA B (S93)
      • 1.0 i 12V (F08, F68, M68) (40kW/54PS)
      • 1.2 i 16V (F08, F68, M68) (48kW/65PS)
    • ASTRA G Hečbeka virsbūve (T98)
      • 1.2 16V (F08, F48) (48kW/65PS)
      • 2.0 16V (F08, F48) (100kW/136PS)
      • 2.0 16V OPC (F08, F48) (118kW/160PS)
    • ASTRA G Universālis (T98)
      • 1.2 16V (F35) (48kW/65PS)
      • 2.0 16V (F35) (100kW/136PS)
    • ASTRA G Sedans (T98)
      • 2.0 16V (F69) (100kW/136PS)
      • 1.2 16V (F69) (48kW/65PS)
    • ASTRA G Furgons/Universālis (F70)
      • 1.2 (F70) (48kW/65PS)
  • HYUNDAI
    • COUPE I (RD)
      • 1.6 16V (85kW/116PS)
      • 1.6 i 16V (84kW/114PS)
    • ACCENT II (LC)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.5 (75kW/102PS)
      • 1.3 (63kW/86PS)
      • 1.5 (66kW/90PS)
      • 1.3 (62kW/84PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.5 (77kW/105PS)
      • 1.5 (68kW/92PS)
    • TRAJET (FO)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
    • ELANTRA III (XD)
      • 1.6 (79kW/107PS)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 1.8 (97kW/132PS)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.6 (66kW/90PS)
    • ELANTRA III Sedans (XD)
      • 1.6 (79kW/107PS)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 1.8 (97kW/132PS)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.8 (79kW/107PS)
      • 1.6 (66kW/90PS)
    • MATRIX (FC)
      • 1.6 (76kW/103PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
    • COUPE II (GK)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.0 GLS (105kW/143PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.6 16V (79kW/107PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
    • ACCENT II Sedans (LC)
      • 1.5 (66kW/90PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.3 (63kW/86PS)
    • GETZ (TB)
      • 1.6 (77kW/106PS)
      • 1.3 i (60kW/82PS)
      • 1.1 (46kW/63PS)
      • 1.3 (63kW/85PS)
      • 1.6 (78kW/106PS)
    • TUCSON (JM)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.0 Visu riteņu piedziņa (104kW/141PS)
    • SONATA V (NF)
      • 2.0 VVTi GLS (106kW/144PS)
    • TRAJET Furgons/minivens (FO)
      • CVVT (103kW/140PS)
    • TUCSON Furgons/apvidus automobilis (SUV) (JM)
      • CVVT (104kW/141PS)
  • NISSAN
    • MICRA II (K11)
      • 1.0 i 16V (K11) (44kW/60PS)
      • 1.4 i 16V (AK11) (60kW/82PS)
  • KIA
    • CERATO I Sedans (LD)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • CERATO I Hečbeka virsbūve (LD)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • SPORTAGE II (JE_, KM_)
      • 2.0 i 16V (104kW/141PS)
      • 2.0 16V 4WD (104kW/141PS)