DELPHI PS20095-12B1 Pressure Sensor
Compatible with BMW 3 Touring (E91) , BMW 3 Coupe (E92) , BMW 7 (E65, E66, E67) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 5
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN PS20095-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759598276
  • Direct fit for seamless installation
  • Ensures accurate pressure readings
  • Durable construction for longevity
  • Reliable performance under demanding conditions
  • Manufactured by DELPHI
Number of pin contacts
3
Pressure from [kPa]
+20
  • BMW
    • 3 Touring (E91)
      • 318 i (100kW/136PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 318 i (105kW/143PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 735 i, Li (200kW/272PS)
      • 745 i, Li (245kW/333PS)
      • 760 i, Li (327kW/445PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 645 Ci (245kW/333PS)
    • 5 (E60)
      • M5 (373kW/507PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 530 i (190kW/258PS)
      • 530 xi (190kW/258PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
    • 3 (E90)
      • 318 i (105kW/143PS)
    • 5 Touring (F11)
      • 523 i (150kW/204PS)
      • 530 i (190kW/258PS)
    • 1 (E87)
      • 120 i (115kW/156PS)
      • 130 i (190kW/258PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 323 i (140kW/190PS)