DELPHI Ignition Coil GN11032-12B1
inc. VAT 21%
In stock 18
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN11032-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759575475
  • Direct replacement for original equipment specifications.
  • Ensures reliable spark generation for consistent engine performance.
  • Helps prevent engine misfires and improves fuel efficiency.
  • Constructed with high-quality materials for durability.
  • Designed for a precise fit and easy installation.
  • Restores optimal engine power and smooth running.
  • Part number: GN11032-12B1
  • Brand: DELPHI
Number of pin contacts
4
Resistance [Ohm]
0,7
Resistance [kOhm]
5,9
  • MERCEDES-BENZ
    • B-CLASS Sports Tourer (W246, W242)
      • B 180 (246.242) (90kW/122PS)
      • B 200 (246.243) (115kW/156PS)
      • B 160 (246.241) (75kW/102PS)
    • GLK-CLASS (X204)
      • 250 4-matic (204.937) (155kW/211PS)
    • E-CLASS (W212)
      • E 200 (212.034) (135kW/184PS)
      • E 250 (212.036) (155kW/211PS)
      • E 200 NGT (212.035) (115kW/156PS)
    • A-CLASS (W176)
      • A 180 (176.042) (90kW/122PS)
      • A 200 (176.043) (115kW/156PS)
      • A 160 (176.041) (75kW/102PS)
    • CLA Coupe (C117)
      • CLA 180 (117.342) (90kW/122PS)
      • CLA 200 (117.343) (115kW/156PS)
      • CLA 200 (117.343) (110kW/150PS)
    • C-CLASS Coupe (C204)
      • C 180 (204.331) (115kW/156PS)
    • E-CLASS Kabriolets (A207)
      • E 200 (207.434) (135kW/184PS)
      • E 250 (207.436) (155kW/211PS)
    • E-CLASS Coupe (C207)
      • E 250 (207.336) (155kW/211PS)
      • E 200 (207.334) (135kW/184PS)
    • E-CLASS T-Model (S212)
      • E 200 (212.234) (135kW/184PS)
      • E 250 (212.236) (155kW/211PS)
    • C-CLASS (W204)
      • C 180 CGI (204.031) (115kW/156PS)
    • GLA-CLASS (X156)
      • GLA 200 (156.943) (115kW/156PS)
      • GLA 180 (156.942) (90kW/122PS)
      • GLA 200 (156.943) (110kW/150PS)
    • C-CLASS (W205)
      • C 200 (205.042) (135kW/184PS)
      • C 180 (205.040, 205.140) (115kW/156PS)
      • C 250 (205.045) (155kW/211PS)
      • C 300 (205.048) (180kW/245PS)
      • C 350 e (205.047) (205kW/279PS)
      • C 160 (205.044) (95kW/129PS)
      • C 200 4-matic (205.043) (135kW/184PS)
      • C 300 4-matic (205.049) (180kW/245PS)
      • C 180 (205.040) (110kW/150PS)
      • C 300 e (205.053) (235kW/320PS)
      • C 300 e 4-matic (205.054) (235kW/320PS)
    • C-CLASS T-Model (S204)
      • C 180 (204.231) (115kW/156PS)
    • C-CLASS T-Model (S205)
      • C 180 (205.240) (115kW/156PS)
      • C 200 (205.242) (135kW/184PS)
      • C 250 (205.245) (155kW/211PS)
      • C 350 e (205.247) (205kW/279PS)
      • C 160 (205.244) (95kW/129PS)
      • C 200 4-matic (205.243) (135kW/184PS)
      • C 300 (205.248) (180kW/245PS)
      • C 300 e (205.253) (235kW/320PS)
    • CLA Shooting Brake (X117)
      • CLA 180 (117.942) (90kW/122PS)
      • CLA 200 (117.943) (115kW/156PS)
    • SLK (R172)
      • 300 (172.438) (180kW/245PS)
      • 200 (172.434) (135kW/184PS)
    • GLC (X253)
      • 250 4-matic (253.946) (155kW/211PS)
      • 300 4-matic (253.949) (180kW/245PS)
      • 350 e 4-matic (253.954) (235kW/320PS)
      • 300 e 4-matic (253.953) (235kW/320PS)
    • C-CLASS Coupe (C205)
      • C 180 (205.340) (115kW/156PS)
      • C 200 (205.342) (135kW/184PS)
      • C 250 (205.345) (155kW/211PS)
      • C 300 (205.348) (180kW/245PS)
      • C 200 4-matic (205.343) (135kW/184PS)
      • C 180 (205.340) (110kW/150PS)
    • SLC (R172)
      • 180 (172.431) (115kW/156PS)
      • 200 (172.434) (135kW/184PS)
      • 300 (172.438) (180kW/245PS)
    • E-CLASS (W213)
      • E 200 (213.042) (135kW/184PS)
      • E 200 4-matic (213.043) (135kW/184PS)
      • E 250 (213.045) (155kW/211PS)
      • E 300 (213.048) (180kW/245PS)
      • E 350 e (213.050) (210kW/286PS)
      • E 180 (213.040) (115kW/156PS)
      • E 300 (213.048, 213.083) (190kW/258PS)
      • E 300 e (213.053) (235kW/320PS)
      • E 350 e (213.050) (235kW/320PS)
      • E 300 e 4-matic (213.054) (235kW/320PS)
    • C-CLASS Kabriolets (A205)
      • C 180 (205.440) (115kW/156PS)
      • C 200 (205.442) (135kW/184PS)
      • C 200 4-matic (205.443) (135kW/184PS)
      • C 250 (205.445) (155kW/211PS)
      • C 300 (205.448) (180kW/245PS)
    • GLC Coupe (C253)
      • 250 4-matic (253.346) (155kW/211PS)
      • 300 4-matic (253.349) (180kW/245PS)
      • 350 e 4-matic (253.354) (235kW/320PS)
    • E-CLASS T-Model (S213)
      • E 200 (213.242) (135kW/184PS)
      • E 250 (213.245) (155kW/211PS)
      • E 200 4-matic (213.243) (135kW/184PS)
      • E 300 e (213.253) (235kW/320PS)
    • E-CLASS Coupe (C238)
      • E 200 (238.342) (135kW/184PS)
      • E 300 (238.348) (180kW/245PS)
      • E 200 4-matic (238.343) (135kW/184PS)
    • E-CLASS Kabriolets (A238)
      • E 200 (238.442) (135kW/184PS)
      • E 300 (238.448) (180kW/245PS)
      • E 200 4-matic (238.443) (135kW/184PS)
    • GLE (V167)
      • GLE 350 e 4-matic (167.154) (245kW/333PS)
    • GLE Coupe (C167)
      • GLE 350 e 4-matic (167.354) (245kW/333PS)