DELPHI Ignition Coil GN10840-12B1
High-quality ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 14
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10840-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759542484
  • Ensures reliable spark generation for efficient combustion.
  • Designed for optimal engine performance and fuel economy.
  • Durable construction for long-lasting service.
  • Direct fit for seamless installation.
  • Meets or exceeds original equipment specifications.
  • Part of DELPHI's comprehensive ignition system solutions.
Number of pin contacts
2
Resistance [Ohm]
0,9
Resistance [kOhm]
1:3
  • HYUNDAI
    • ACCENT Sedans (X-3)
      • 1.5 i 12V (65kW/88PS)
    • ACCENT II (LC)
      • 1.3 (63kW/86PS)
      • 1.3 (62kW/84PS)
      • 1.5 (77kW/105PS)
      • 1.5 (68kW/92PS)
    • MATRIX (FC)
      • 1.6 (76kW/103PS)
    • GETZ (TB)
      • 1.6 (77kW/106PS)
      • 1.3 i (60kW/82PS)
      • 1.3 (63kW/85PS)
      • 1.4 i (71kW/97PS)
      • 1.6 (78kW/106PS)
    • ACCENT III (MC)
      • 1.4 GL (71kW/97PS)
    • ACCENT III Sedans (MC)
      • 1.4 GL (71kW/97PS)
  • KIA
    • CERATO I Sedans (LD)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • RIO II (JB)
      • 1.4 16V (71kW/97PS)
    • RIO II Sedans (JB)
      • 1.4 16V (71kW/97PS)