DELPHI Ignition Coil GN10499-12B1
High-quality ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 8
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10499-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759508886
  • Ensures strong spark for efficient combustion
  • Direct fit replacement for original equipment
  • Built with high-quality materials for durability
  • Helps maintain optimal engine performance
  • Contributes to smooth engine operation
  • Reliable starting and power delivery
Color
black
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
  • MAZDA
    • 6 Hatchback (GH)
      • 2.0 MZR (GHEFS) (114kW/155PS)
      • 2.0 MZR (GHEFS) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FS) (125kW/170PS)
    • 6 Universālis (GH)
      • 2.0 MZR (GHEFW) (114kW/155PS)
      • 2.0 MZR (GHEFW, GH10F) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FW) (125kW/170PS)
    • 6 Hatchback (GG)
      • 2.0 (GGES) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GG3S) (122kW/166PS)
      • 2.0 (GGES) (108kW/147PS)
    • 6 Sedans (GG)
      • 2.0 (GGEP, GG10) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GG3P) (122kW/166PS)
      • 2.0 (GGEP, GG10) (108kW/147PS)
      • 2.3 MPS Turbo (GG3P) (191kW/260PS)
    • 6 Station Wagon (GY)
      • 2.0 (GYEW) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GY3W, GY10) (122kW/166PS)
      • 2.3 AWD (GY3W) (119kW/162PS)
      • 2.0 (GYEW) (108kW/147PS)
    • 3 (BK)
      • 2.0 (BKEP) (110kW/150PS)
      • 2.3 MPS Turbo (BK14) (191kW/260PS)
    • 3 Sedans (BK)
      • 2.0 (BKEP) (110kW/150PS)
    • MX-5 III (NC)
      • 2.0 (NC18) (118kW/160PS)
    • CX-7 (ER)
      • 2.3 MZR DISI Turbo AWD (ER3P) (190kW/258PS)
      • 2.3 MZR DISI Turbo AWD (ER3P) (191kW/260PS)
    • 6 Sedans (GH)
      • 2.0 MZR (GHEFP, GH10F) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FS, GH5FP) (125kW/170PS)
      • 2.0 MZR (GHEFP) (114kW/155PS)
    • 3 (BL)
      • 2.0 MZR DISI (BLEFW) (111kW/151PS)
      • 2.0 MZR (BLEFW) (110kW/150PS)
      • 2.3 MPS Turbo (BL14) (191kW/260PS)
    • 3 Sedans (BL)
      • 2.0 MZR (BL12, BLEFP) (110kW/150PS)
      • 2.0 MZR DISI (BL12) (111kW/151PS)