DELPHI Ignition Coil GN10421-12B1
inc. VAT 21%
In stock 8
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10421-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759983058
  • High-quality ignition coil from DELPHI
  • Part number: GN10421-12B1
  • Ensures reliable spark generation
  • Contributes to efficient engine performance
  • Designed for durability and long service life
  • Helps prevent engine misfires and rough idling
  • Direct fit for compatible applications
Color
black
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
  • HONDA
    • CR-V IV (RM_)
      • 2.0 (RM1) (110kW/150PS)
      • 2.0 iVtec (RE5, RM1) (114kW/155PS)
      • 2.0 AWD (RE5, RM2) (114kW/155PS)
    • CIVIC IX (FK)
      • 1.8 i-VTEC (FK2) (104kW/141PS)
    • CIVIC VIII Hatchback (FN, FK)
      • 1.8 (FN1, FK2) (103kW/140PS)
    • CIVIC VIII Sedans (FD, FA)
      • 1.8 (FD1, FD7, FA1) (103kW/140PS)
    • CR-V III (RE_)
      • 2.0 i-VTEC 4WD (RE5, RE2) (110kW/150PS)
      • 2.0 i-VTEC (RE5, RE1) (110kW/150PS)
    • ACCORD VIII (CU)
      • 2.0 i (CU1) (115kW/156PS)
    • CIVIC IX Sedans (FB)
      • 1.8 (FB2) (104kW/141PS)
    • CIVIC IX Tourer (FK)
    • CIVIC X Sedans (FC_)
      • 1.6 i-VTEC LPG (92kW/125PS)