DELPHI Ignition Coil GN10418-12B1
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10418-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759499030
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures strong and stable spark delivery
  • Contributes to smooth engine operation
  • Helps maintain optimal fuel combustion
  • Built with quality materials for durability
  • Designed to meet or exceed OE specifications
  • Resolves common ignition system issues like misfires
Color
black
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
  • HYUNDAI
    • LANTRA II (J-2)
      • 1.6 i (66kW/90PS)
      • 1.6 16V (84kW/114PS)
      • 1.8 16V (94kW/128PS)
      • 2.0 16V (102kW/139PS)
      • 1.5 12V (65kW/88PS)
    • LANTRA II Universālis (J-2)
      • 1.6 i (66kW/90PS)
      • 1.6 16V (84kW/114PS)
      • 1.8 16V (94kW/128PS)
      • 1.5 12V (65kW/88PS)
      • 2.0 16V (102kW/139PS)
    • COUPE I (RD)
      • 2.0 16V (102kW/139PS)
      • 1.6 16V (85kW/116PS)
      • 1.6 i 16V (84kW/114PS)
      • 2.0 16V (99kW/135PS)
    • ELANTRA III Sedans (XD)
      • 1.6 (66kW/90PS)