Ignition Coil DELPHI GN10414-12B1
DELPHI ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable spark generation.
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10414-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759996768
  • Ensures proper spark plug firing for efficient combustion
  • Designed for reliable and consistent performance
  • Helps maintain smooth engine operation and fuel economy
  • Durable construction for long-lasting use
  • Direct fit for compatible vehicle applications
  • Part of DELPHI's comprehensive ignition system range
Color
black/grey
Number of pin contacts
5
Voltage [V]
1/2"
Resistance [Ohm]
0,9
Resistance [kOhm]
+135
  • HYUNDAI
    • ACCENT Sedans (X-3)
      • 1.5 i 12V (65kW/88PS)
    • ACCENT II (LC)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.5 (75kW/102PS)
      • 1.3 (63kW/86PS)
      • 1.5 (66kW/90PS)
      • 1.3 (62kW/84PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.5 (77kW/105PS)
      • 1.5 (68kW/92PS)
    • MATRIX (FC)
      • 1.6 (76kW/103PS)
    • ACCENT II Sedans (LC)
      • 1.5 (66kW/90PS)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.3 (63kW/86PS)
    • GETZ (TB)
      • 1.3 i (60kW/82PS)
      • 1.3 (63kW/85PS)
    • ELANTRA III Sedans (XD)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • COUPE II (GK)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.6 16V (79kW/107PS)
    • ACCENT III Sedans (MC)
      • 1.6 GLS (82kW/112PS)