DELPHI Ignition Coil GN10413-12B1
inc. VAT 21%
In stock 7
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10413-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759499061
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures proper spark plug voltage
  • Contributes to smooth engine operation
  • Helps maintain fuel efficiency
  • Reduces the risk of engine misfires
  • Manufactured by DELPHI, a reputable brand
  • Part number: GN10413-12B1
Color
black/grey
Number of pin contacts
5
Voltage [V]
1/2"
Resistance [Ohm]
0,9
Resistance [kOhm]
1:4
  • HYUNDAI
    • ACCENT Sedans (X-3)
      • 1.5 i 12V (65kW/88PS)
    • COUPE I (RD)
      • 1.6 16V (85kW/116PS)
      • 1.6 i 16V (84kW/114PS)
    • ELANTRA III (XD)
      • 1.6 (79kW/107PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.6 (66kW/90PS)
    • ELANTRA III Sedans (XD)
      • 1.6 (79kW/107PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.6 (66kW/90PS)
    • MATRIX (FC)
      • 1.6 (76kW/103PS)
    • ACCENT II Sedans (LC)
      • 1.5 (66kW/90PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • GETZ (TB)
      • 1.6 (77kW/106PS)
      • 1.4 i (71kW/97PS)
      • 1.6 (78kW/106PS)
    • ACCENT II (LC)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • COUPE II (GK)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.6 16V (79kW/107PS)
    • ACCENT III Sedans (MC)
      • 1.4 GL (71kW/97PS)
  • KIA
    • CERATO I Sedans (LD)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.6 (90kW/122PS)
    • CERATO I Hečbeka virsbūve (LD)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • RIO II (JB)
      • 1.4 16V (71kW/97PS)
      • 1.6 CVVT (82kW/112PS)
    • RIO II Sedans (JB)
      • 1.4 16V (71kW/97PS)
      • 1.6 16V (82kW/112PS)