DELPHI Ignition Coil GN10412-12B1
Compatible with HYUNDAI ACCENT I (X-3) , HYUNDAI ACCENT Sedans (X-3) ,
High-quality ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10412-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759508572
  • Direct replacement for original equipment
  • Ensures strong spark for efficient combustion
  • Contributes to smooth engine operation
  • Helps maintain optimal fuel economy
  • Designed for durability and long service life
  • Part number: GN10412-12B1
  • Brand: DELPHI
Color
black/grey
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
Resistance [Ohm]
+0.5
Resistance [kOhm]
+125
  • HYUNDAI
    • ACCENT I (X-3)
      • 1.3 (44kW/60PS)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.3 i 12V (62kW/84PS)
      • 1.5 i 12V (65kW/88PS)
      • 1.5 i 16V (73kW/99PS)
    • ACCENT Sedans (X-3)
      • 1.3 (44kW/60PS)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.3 i 12V (62kW/84PS)
      • 1.5 i 12V (65kW/88PS)