Ignition Coil GN10376-12B1
DELPHI ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable spark generation.
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10376-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759502563
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures strong and consistent spark delivery
  • Contributes to smooth engine performance
  • Helps maintain optimal fuel efficiency
  • Built with durable materials for longevity
  • Replaces OE part number for seamless integration
  • Designed to prevent misfires and rough idling
Color
black/white
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
Resistance [Ohm]
0,8
  • RENAULT
    • MEGANE CC (EZ0/1_)
      • 2.0 CVT (EZ0G, EZ1E, EZ1P) (103kW/140PS)
    • MEGANE III Hečbeka virsbūve (BZ0/1_, B3_)
      • 2.0 CVT (BZ0G, BZ1P) (103kW/140PS)
    • MEGANE III Grandtour (KZ0/1)
      • 2.0 CVT (KZ0G, KZ1P) (103kW/140PS)
    • MEGANE III Coupe (DZ0/1_)
      • 2.0 CVT (DZ0G, DZ1E) (103kW/140PS)
    • SCÉNIC III (JZ0/1_)
      • 2.0 16V (JZ0G, JZ0P, JZ1E, JZ1P) (103kW/140PS)
    • GRAND SCÉNIC III (JZ0/1_)
      • 2.0 16V (JZ0G) (103kW/140PS)
    • FLUENCE (L3_)
      • 2.0 16V (L30C, L30G, L30T, L30V) (103kW/140PS)
      • 1.6 (L33T, L33J, L304, L305, L30H) (86kW/117PS)
    • LATITUDE (L70_)
      • 2.0 16V (L70B) (103kW/140PS)
    • LAGUNA III Grandtour (KT0/1)
      • 2.0 16V Hi-Flex (KT1H, KT1G, KT1K) (103kW/140PS)
    • LAGUNA III (BT0/1)
      • 2.0 16V Hi-Flex (BT1H, BT1G, BT1K) (103kW/140PS)