DELPHI Ignition Coil GN10335-12B1
Compatible with BMW 3 (E30) , BMW 3 Coupe (E36) , BMW 3 (E36) Show more info
High-quality ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 17
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10335-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759489833
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures strong spark for efficient combustion
  • Durable construction for long service life
  • Restores engine performance and responsiveness
  • Helps maintain optimal fuel economy
  • Meets or exceeds OE specifications
Color
black/grey
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
  • BMW
    • 3 (E30)
      • 318 is (100kW/136PS)
    • 3 Coupe (E36)
      • 318 is (103kW/140PS)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • M3 3.0 (210kW/286PS)
      • M3 3.0 (217kW/295PS)
    • 3 (E36)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • M3 3.0 (210kW/286PS)
    • 5 (E34)
      • 520 i 24V (110kW/150PS)
      • 525 i 24V (141kW/192PS)
      • 525 iX 24V (141kW/192PS)
      • 530 i V8 (160kW/218PS)
      • M5 (250kW/340PS)
      • 540 i V8 (210kW/286PS)
    • 5 Touring (E34)
      • 520 i (110kW/150PS)
      • 525 i (141kW/192PS)
      • 525 ix (141kW/192PS)
      • 530 i (160kW/218PS)
      • 540 i (210kW/286PS)
      • M5 (250kW/340PS)
    • 7 (E32)
      • 730 i, iL V8 (160kW/218PS)
      • 740 i, iL V8 (210kW/286PS)
    • 3 Kabriolets (E36)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • M3 3.0 (210kW/286PS)
    • 7 (E38)
      • 730 i, iL (155kW/211PS)
      • 730 i, iL (160kW/218PS)
      • 740 i, iL (210kW/286PS)
    • 3 Touring (E36)
      • 320 i (110kW/150PS)
    • 8 (E31)
      • 840 i (210kW/286PS)