DELPHI Ignition Coil GN10331-12B1
Compatible with VOLVO S80 I (184) , VOLVO S60 I (384) , VOLVO V70 II (285) Show more info
High-quality ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN GN10331-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759493465
  • Ensures consistent and powerful spark generation
  • Designed for optimal engine performance
  • Contributes to fuel efficiency and reduced emissions
  • Built to meet stringent quality standards
  • Restores engine performance and prevents misfires
  • Precise fit for straightforward installation
  • Durable construction for long-lasting reliability
Color
black/grey
Number of pin contacts
4
Voltage [V]
1/2"
  • VOLVO
    • S80 I (184)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
    • V70 II (285)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • T5 (191kW/260PS)
    • S40 II (544)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • T5 AWD (169kW/230PS)
    • V50 (545)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • T5 AWD (169kW/230PS)
    • C70 II Kabriolets (542)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 (169kW/230PS)
    • S80 II (124)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 2.5 T FlexFuel (147kW/200PS)
      • 2.5 T FlexFuel (170kW/231PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • 2.5 T (183kW/249PS)
      • 2.5 T (187kW/254PS)
    • C30 (533)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 (169kW/230PS)
    • V70 III (135)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 2.0 BiFuel (157kW/214PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (147kW/200PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (170kW/231PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • 2.0 GDI (157kW/214PS)
    • V40 Cross Country (526)
      • T4 AWD (132kW/180PS)
      • T5 AWD (157kW/214PS)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (187kW/254PS)
      • T5 (157kW/214PS)
    • V40 Hečbeka virsbūve (525)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (187kW/254PS)
      • T5 (157kW/214PS)
    • V60 I (155)
      • T5 (157kW/214PS)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
    • S60 II (134)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
      • 2.5 T (183kW/249PS)
    • XC60 I SUV (156)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
    • XC70 II (136)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
    • S60 II Cross Country (134)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
    • V60 I Cross Country (157)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
  • FORD
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 2.5 ST (166kW/225PS)
      • 2.5 RS (224kW/305PS)
      • 2.5 RS 500 (257kW/350PS)
    • S-MAX (WA6)
      • 2.5 ST (162kW/220PS)
    • MONDEO IV (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)
    • MONDEO IV Turnier (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)
    • MONDEO IV Sedans (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)
    • KUGA I
      • 2.5 4x4 (147kW/200PS)
    • KUGA I VAN
      • 2.5 (147kW/200PS)